Těžké boje pokračují. Celý Slavjansk je bez elektřiny

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Konec příměří a další padlí na obou stranách. Tak vypadá situace na Ukrajině. Rebelům se povedlo zasáhnout bojový letoun, který následně spadl. Zničena byla i elektrická síť ve Slavjansku, takže celé město, které je jedno z povstaleckých center, je bez proudu. Což ovšem největší škodu způsobí tamním civilistům, jelikož bez elektřiny je i centrální městská nemocnice.

Ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda,zdroj: Profimedia.cz

Ukrajinské ozbrojené síly přišly od začátku vojenské akce na východě Ukrajiny o 200 vojáků, gardistů, policistů a spolupracovníků. Dalších 619 jich bylo zraněno. Oznámil to v Kyjevě mluvčí bezpečnostní rady státu Andrij Lysenko. Armáda podle agentury Interfax uvedla, že rebelové ve středu zasáhli ukrajinský bojový letoun, pilot ale s poničeným strojem dokázal přistát. Podle ministerstva obrany další letoun havaroval při přistání v Dněpropetrovsku, ale "jen" kvůli selhání techniky.

Těžké boje zasáhly také Slavjansk, další z povstaleckých center. Zcela zničena prý byla rozvodná stanice na severu Slavjanska, takže město se ocitlo bez elektřiny. S výpadky elektrického proudu se potýká i Kramatorsk, bez dodávek je například centrální městská nemocnice.

Za poslední dva dny od ukončení příměří podle Lysenka zahynulo pět příslušníků vládních sil. Během střetů s proruskými separatisty v noci na středu zemřeli tři vojáci a jeden pohraničník. Dalších deset vojáků a čtyři pohraničníci utrpěli zranění.

Ukrajinská pohraniční stráž upřesnila, že její ztráty se týkají nočního střetu o hraniční post u města Novoazovsk v Doněcké oblasti. Tři ze zraněných jsou ve vážném stavu v nemocnici.

Podle ukrajinské armády se ve středu povstalci pokusili sestřelit letoun Su-24. Protiletadlová střela prý zasáhla jeden ze dvou motorů, pilotovi se však požár podařilo uhasit. Následně podle mluvčího armádní operace Oleksije Dmytraškovského ještě zvládl zlikvidovat palebné postavení povstalců a se strojem bezpečně přistát.

Ukrajinské ministerstvo obrany podle agentury Interfax-Ukrajina oznámilo, že další letoun ve středu havaroval při přistání v Dněpropetrovsku. Nikomu se nic nestalo a pilot se stačil katapultovat. Bojové letadlo Su-25 se podle sdělení ministerstva stalo neovladatelné kvůli selhání techniky.

Podle listu Ukrajinska pravda Lysenko rovněž sdělil, že armáda osvobodila tři obce - Zakotne, Brusivka a Staryj Karan. Zasadila také údery 120 objektům "teroristů" a zcela prý zničila jeden jejich tábor. Ztráty na straně povstalců jdou údajně do stovek. Tato tvrzení ale není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajinská tajná služba SBU ohlásila, že zatkla jednoho z koordinátorů povstalců, samozvaného starostu města Horlivka v Doněcké oblasti Volodymyra Kolosňuka, a to při pokusu o koupi těžkých kulometů.

Kolosňuk je považován za pobočníka jednoho z velitelů separatistů Igora Bezlera, označovaného ukrajinskými médii za důstojníka ruské armádní rozvědky, ruskými pak za veterána afghánského tažení a podnikatele v pohřebnictví. Bezler je ale podle serveru newsru.com právě na útěku poté, co se pokusil o "státní převrat" v Doněcku a ve srážce s rivaly neuspěl.

Armáda podle rebelů v noci na středu zahájila masivní ostřelování Kramatorsku, který je jednou z povstaleckých bašt. "Město bylo doslova zasypáno granáty," uvedlo tiskové středisko doněckých povstalců. To upřesnilo, že vojsko zřejmě nasadilo raketomet Grad. Zprávy o případných obětech a škodách nejsou podle agentury ITAR-TASS dostupné.

Mluvčí samozvané Luhanské lidové republiky Vladimir Inogorodcev podle agentury RIA Novosti obvinil vládní síly, že bombardovaly obce nedaleko Luhanska a údajně přitom přišlo o život mnoho civilistů. Tuto zprávu rovněž podle RIA Novosti ale posléze důrazně popřel úřadující ukrajinský ministr obrany Mychajlo Koval.

Ministr podle agentury ITAR-TASS rovněž sdělil, že v zajetí východoukrajinských povstalců je nyní 29 vojáků.

Ukrajinské vládní síly obnovily bojové operace proti proruským povstalcům na východě země poté, co prezident Petro Porošenko v noci na úterý neprodloužil desetidenní příměří.

Tagy: Ukrajina elektřina ukrajinská krize Slavjansk separatisté

Zdroje: ČTK