Těžké bezpráví, odsoudil rakouský prezident Benešovy dekrety

- Aktuality autor: red

Rakouský prezident Heinz Fischer ve čtvrtek podle agentury APA označil poválečné dekrety bývalého prezidenta Edvarda Beneše jako "těžké bezpráví", které prý ostatní členské státy EU nesmějí legalizovat.

"Skutečnost, že český prezident Václav Klaus si při podpisu lisabonské smlouvy dal jako podmínku, že evropská charta lidských práv se na dekrety nevztahuje, nemá ve skutečnosti žádný vliv," cituje agentura APA z Fischerova pozdravného poselství Sudetoněmeckému krajanskému sdružení v Rakousku (SLÖ). 

Sociální demokrat Fischer se ve volbách hlavy státu příští měsíc znovu uchází o funkci prezidenta. Jeho vyhlídky na znovuzvolení jsou velmi nadějné a zřejmě si svými vyhlášeními chce před volbami upevnit pozici.

"Jako rakouský prezident budu i nadále usilovat o to, aby byly zpracovány temné stránky našich dějin, a zasazovat se o to, aby lidská práva byla respektována a dodržována jak v naší zemi, tak za jejími hranicemi," uvádí Fischer. 

Dekrety československého prezidenta republiky, označované též jako Benešovy dekrety, po druhé světové válce upravovaly v Československu mimo jiné vyvlastnění majetku části německého obyvatelstva.

Proti vyjádření by se mělo Česko oficiálně ohradit, soudí někteří politici

Benešovy dekrety jsou nedílnou součástí českého právního řádu, připomínají čeští politici. Někteří z nich soudí, že Česká republika by se měla vůči vyjádřením rakouského prezidenta ohradit.

Předsedu Senátu Přemysla Sobotku (ODS) překvapilo, že vysoký představitel Rakouska ještě nyní napadá rozhodnutí velmocí, které Beneš dekrety provedl. Dekrety byly součástí poválečného řešení. "Jsou z mého pohledu platné, i když už samozřejmě dnes nemají svoje právní uplatnění", řekl Sobotka. 

Představitelé EU loni souhlasili s podmínkou prezidenta Václava Klause pro podpis lisabonské smlouvy, že se evropská charta lidských práv na dekrety nevztahuje, připomněl Sobotka. Klaus se obával prolomení dekretů. "Jestli budou měnit své názory, tak je to velmi špatné," dodal předseda Senátu. 

Podle místopředsedy sněmovny Jana Kasala (KDU-ČSL) je Fischerovo vyjádření na vážné ohrazení se ze strany České republiky. "Neznám politickou stranu, která by se chtěla vracet k Benešovým dekretům, jsou součástí našeho právního řádu, ať se to někomu líbí, nebo ne," řekl Kasal. 

Podobně se vyjádřil předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. "Jsem osobně přesvědčen, že Česká republika se proti podobným věcem musí ohradit," zdůraznil. Poválečné uspořádání musí být podle Kováčika zachováno jednou provždy. "A ne, když se to někomu hodí například před volbami, to vytahovat a znervózňovat ovzduší v Evropě," podotkl předseda komunistických poslanců. Fischer bude příští měsíc obhajovat prezidentskou funkci. 

Někteří politici soudí, že pořádek by si měli udělat evropští socialisté. Fischer je socialista, byť s pozastaveným členstvím. "Překvapuje mě, že je to socialista, který s takovouto tezí vyjde poté, co se zdá, že Evropa našla plus minus společnou řeč aspoň v rámci lisabonské dohody," uvedl Kasal. Podle Kováčika by si evropští sociální demokraté měli ujasnit, že podobná prohlášení nepatří na mezinárodní scénu. 

Poslankyně zelených Kateřina Jacques soudí, že poválečné události těžkým bezprávím byly. "Dnes je ale právní stav neměnný a politické výroky to nemohou změnit," řekla Jacques, podle níž nebude mít Fischerovo vyjádření žádné důsledky. "K dobrým vztahům obou zemí takové sdělení nepřispívá," dodala Jacques, která předsedá sněmovnímu evropskému výboru.

Český prezident Václav Klaus zalitoval, že se "bolavá historická témata" opět "zneužívají v rakouské předvolební kampani". 

"Pro nás je ta otázka uzavřená minimálně od doby vstupu do Evropské unie, kdy byla zkoumána kompatibilita našeho zákonodárství, včetně těch zmiňovaných prezidentských dekretů, s evropským právem a bylo konstatováno, že není v kolizi," reagoval český ministr zahraničí Jan Kohout.

Tagy: Rakousko fischer

Zdroje: ČTK