Teroristé z Bostonu: Jeden útočník je mrtvý, druhý se skrývá

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 19. 4. 2013 17:11) - Aktuality autor: Danica Klein

Americká policie identifikovala oba muže, které podezírá z pondělních útoků při mezinárodním maratonu v Bostonu. Údajně se jedná o bratry z Kavkazu na jihu Ruska, kteří ve Spojených státech žili nejméně pět let. Zatímco mladší je stále na útěku, starší z bratrů zemřel, když dvojici prchající v automobilu pronásledovali policisté. 

Jeden z útočníků

Jeden z útočníků,zdroj: Reuters

Mužem na útěku je podle policejního zdroje AP devatenáctiletý Džochar Carnajev, který pobýval v Cambridge nedaleko Bostonu. Na své facebookové stránce uvádí, že hovoří rusky a anglicky a že jeho světovým názorem je islám. Jeho bratra identifikoval list The New York Times jako šestadvacetiletého Tamerlana Carnajeva. 

Otec bratrů je přesvědčen o jejich nevině. "Můj syn je opravdový anděl," řekl o Džocharovi Anzor Carnajev v rozhovoru pro agenturu AP, která se mu dovolala do dagestánské Machačkaly. "Džochar druhým rokem studuje medicínu v USA. Je to takový inteligentní kluk. Čekali jsme, že domů přijede na prázdniny." 

Naopak strýc bratrů Carnajevových je přesvědčen, že jeho příbuzným za to, co spáchali, patří smrt. "Nezaslouží si žít," řekl bostonské rozhlasové stanici WBZ strýc, který sám žije v Marylandu. Staršího z bratrů označil za ztroskotance a zbabělce, zatímco mladší Džochar podle něj býval milým, tichým chlapcem.     

Podle americké televize NBC měli bratři povolení k pobytu v USA. Pete Williams z NBC uvedl, že oba podezřelí prošli bojovým výcvikem v cizině. "Měli povolení k pobytu v USA. Byli tady legálně nejméně rok," řekl Williams. 

Džochar Carnajev se podle Williamse narodil 22. července 1993 zřejmě v Kyrgyzstánu, měl massachusettský řidičský průkaz a chodil na střední školu v Cambridge. 

Jeho bratr Tamerlan prý podle CNN na internetu sdělil, že v USA nikoho nemá: "Nemám tady jediného přítele, nerozumím jim." 

Policie ve čtvrtek zveřejnila fotografie obou mužů pořízené bezpečnostními kamerami u cíle bostonského maratonu. V pondělí tam vybuchly dvě nálože, které zabily tři lidi a skoro 180 zranily. 

Oba podezřelí v noci na dnešek zabili člena ostrahy Massachusettského technického institutu (MIT) v Cambridge, ukradli auto a v honičce na policisty házeli výbušniny. Jeden z nich přitom byl zraněn a zemřel. Džochar Carnajev je na útěku a policie spustila na západních předměstích Bostonu rozsáhlou pátrací akci. Podle posledních informací bylo auto nalezeno.

Lidé v oblasti mají zůstat doma, je přerušena hromadná doprava a ve Watertownu, kam bylo ukradené auto v noci pronásledováno, se nesmí na silnice ani v autech. Federální úřad pro letectví dnes ráno také uzavřel vzdušný prostor nad severozápadem Bostonu pro lety v nízkých výškách, aby policie mohla volně operovat.

Tagy: USA výbuchy Boston Boston Marathon

Zdroje: ČTK