Teroristé v Nairobi už zabili 59 lidí a dále drží rukojmí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 9. 2013 15:53) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Skupina islamistických ozbrojenců od sobotního přepadení nákupního střediska v keňské metropoli Nairobi zabila nejméně 59 lidí. Oznámil to dnes ministr vnitra Joseph Ole Lenku. Útok podle něj provedlo 10 až 15 teroristů, kteří jsou stále v objektu a drží rukojmí. K masakru se přihlásili islamisté ze somálských milicí Šabáb. Podle české diplomacie mezi mrtvými ani zraněnými zřejmě nejsou žádní čeští občané. O život ale přišli přinejmenším tři Britové, dva Francouzi, dva Kanaďané a Číňan. Na místě prý pomáhají s řešením situace izraelští poradci. 

Vojáci (ilustrační foto)

Vojáci (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Maskovaní ozbrojenci v sobotu vnikli do čtyřpatrového luxusního nákupního centra Westgate Mall a začali střílet a házet granáty. Podle zatím posledních údajů ministra vnitra již připravili o život šest desítek lidí a dalších 175 zranili. Červený kříž kromě toho s odvoláním informoval, že 49 lidí je pohřešováno; mohou mezi nimi být rukojmí. Lenku také řekl, že doposud se podařilo z objektu zachránit kolem 1000 osob. 

Někteří zachránění v sobotu vylíčili, že ozbrojenci řekli, že budou zabíjet jen nemuslimy, a nechali odejít muslimy. Předtím od nich ale chtěli odpověď na otázku, jak se jmenovala prorokova matka.

"Podle informací, které máme zatím k dispozici, by mezi postiženými neměl být žádný český občan," sdělil ČTK telefonicky chargé d'affaires českého diplomatického zastoupení v Nairobi Jaroslav Mandys. 

Šéf britské diplomacie William Hague oznámil, že je potvrzena smrt tří britských občanů, ale zabitých Britů zřejmě bude víc. Kancelář francouzského prezidenta Françoise Hollandea uvedla, že mezi oběťmi jsou dvě Francouzky, matka s dcerou. Podle kanadského premiéra Stephena Harpera útočníci zabili dva kanadské občany, z nichž jedním je 29letá diplomatka. Čínská ambasáda informovala, že k zabitým patří i 38letá Číňanka. Ministerstvo zahraničí USA uvedlo, že mezi zraněnými je několik Američanů. 

Keňský prezident Uhuru Kenyatta podle Reuters sdělil, že mezi zabitými jsou i blízcí členové jeho rodiny. Agentura rovněž uvedla, že věk zraněných sahá od dvou let až po 78 roků. Podle AFP teroristé zavraždili i známého 78letého ghanského básníka a státníka Kofiho Awoonora. 

Počet lidí, jež útočníci zadržují, není podle úřadů jasný. Policie a armáda dnes po půlnoci zahájily operaci k zneškodnění útočníků a osvobození rukojmích. Podle AFP se po několika hodinách klidu ráno z budovy opět ozvala střelba. 

Ministerstvo vnitra informovalo, že horní patra nákupního centra jsou již zabezpečena a že útočníci byli vytlačeni do přízemí a do podzemních prostor. Agentura AP ale citovala bývalého premiéra Raila Odingu, podle něhož teroristé zadržují rukojmí v přízemí a také ve třetím patře. Zdroje DPA ovšem tvrdí, že ozbrojenci jsou ve třetím a ve čtvrtém patře. 

Úřad keňského prezidenta mimo jiné uvedl, že jednoho z útočníků se podařilo v sobotu zadržet, ale zemřel na střelná zranění. Někteří ze zachráněných tvrdili, že mezi teroristy byla minimálně jedna žena. Podle BBC byli už v sobotu čtyři členové vražedného komanda zadrženi. 

Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroj z Jeruzaléma napsal, že izraelští poradci pomáhají keňským úřadům s vyjednávací strategií, jak ukončit nastalou situaci. Ale "žádní Izraelci nejsou zapojeni do žádné připravované úderné operace", dodal zdroj. Nákupní centrum vedle Keňanů hojně navštěvují i Izraelci a občané západních zemí. 

Přepadení Westgate Mallu je největším jednotlivým útokem v Keni od bombového útoku teroristů na velvyslanectví USA v Nairobi v roce 1998. 

Podobných útoků jako o tomto víkendu bylo od roku 2011 v Keni již několik. Tehdy totiž země vyslala vojenské jednotky do sousedního Somálska, aby tam pomohly v boji s islamistickou milicí Šabáb, napojenou na teroristickou síť Al-Káida. Islamisté v odvetě útočí v Keni. 

Šabáb bojuje se somálskou vládou o ovládnutí této východoafrické země od roku 2007. Jednu dobu mělo v moci více než 80 procent somálského území a skoro celé hlavní město Mogadišo. Během posledních dvou let je ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, včetně metropole. 

Tagy: teroriste Nairobi

Zdroje: ČTK