Teroristé obsadili vládní budovu v Iráku, zaměstnanci jsou rukojmí

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Zatím neznámí útočníci dnes odpálili nálože před vládní budovou východně od Bagdádu, obsadili ji a zaměstnance drží jako rukojmí. Podle policejního zdroje citovaného agenturou Reuters přišlo o život nejméně osm osob a 27 lidí utrpělo zranění.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Nálože umístěné v autech vybuchly ráno v 8:30 hodin SELČ těsně před vládním objektem ve středisku provincie Dijála Bákubě. Vytvořeným otvorem dovnitř vnikli útočníci a dva z nich pak podle agentury AFP odpálili nálože při sebevražedné akci. Následovala střelba, která asi po hodině ustala.

Jeden z iráckých armádních velitelů sdělil agentuře AP, že proti útočníkům zasáhli iráčtí a američtí vojáci a dva z ozbrojenců zabili. Vojáci teď v budově pátrají po dalších.

Při podobném útoku v březnu v Tikrítu zabil gang útočníků oblečených do armádních uniforem 56 lidí. Tamní vládní budovu obsadili na pět hodin a nakonec se sami zabili s pomocí náloží.

USA nadále disponují 45.000 muži v Iráku

Bákubá je vzdálená 60 kilometrů od Bagdádu. V provincii Dijála působila poměrně dlouho irácká Al-Kádia, když ji posílené americké jednotky začaly v roce 2007 vytlačovat z Bagdádu. Později se musela stáhnout i odtud dál na sever.

Násilí v Iráku už sice nedosahuje takové intenzity jako při náboženských střetech v letech 2006 až 2007, ale sebevražedné atentáty jsou stále časté.

Spojené státy mají v Iráku nadále asi 45.000 mužů, kteří se nyní věnují převážně výcviku iráckých bezpečnostních sil. Američané by se měli ze země stáhnout za necelých sedm měsíců.

Tagy: teroriste Irák Bagdád

Zdroje: ČTK