Terorista v převlečení za muslimku přelstil britské policisty a utekl jim

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Britská policie pátrá po muži podezřelém z napojení na islámské teroristy. Muž jí utekl z úředního dozoru v převlečení za zcela zahalenou muslimku. Policie zveřejnila prostřednictvím dnešního tisku fotografie uprchlíka z bezpečnostních kamer. Podle úřadů není muž pro obyvatele nijak zvlášť nebezpečný, lidé by na něj ale přesto měli jen upozornit policii a sami ho nekontaktovat. 

Sedmadvacetiletý muž somálského původu nosil z nařízení soudu náramek, který umožňoval policii sledovat veškerý jeho pohyb. Každý den se také musel hlásit na policejní stanici. Tato opatření se v zemi týkají osob, které jsou podezřelé z terorismu, ale proti kterým nejsou potřebné důkazy pro soudní stíhání. 

Muž v pátek vešel do jedné londýnské mešity oblečený v západním stylu, po několika hodinách však odešel bez náramku a převlečen za muslimku v burce, tedy islámském oděvu zakrývajícím tělo i hlavu včetně obličeje. 

Uprchlík podle policie pobýval v roce 2008 v Somálsku ve výcvikovém táboře teroristické skupiny Šabáb tamních islamistů napojených na síť Al-Káida. Členové této skupiny v září zaútočili na obchodní centrum v keňském Nairobi a zabili 67 lidí. Muž je také podezřelý, že pomáhal dostat se ze Somálka do Británie lidem, kteří by mohli být teroristé. 

Britský tisk dnes uvedl, že muž byl asi v kontaktu s mladou Britkou Samantou Lewthwaiteovou, manželkou jednoho ze čtyř sebevražedných pumových atentátníků, kteří 7. července 2005 v Londýně zabili 52 lidí a na 700 zranili. Žena se před policií ukrývá nejspíš někde v zahraničí. Policie ji viní z podílu na zářijovém masakru v Nairobi. 

Uprchlík nepředstavuje "přímou hrozbu" pro Brity, ujistila v pondělí v parlamentu britská ministryně vnitra Theresa Mayová. 

Tagy: terorismus Velká Británie

Zdroje: ČTK