Teplická ODS chce do rady TOP 09, ta má ale málo lidí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Jednání o koaličních partnerech vítězné ODS v Teplicích se zadrhla. Občanští demokraté přislíbili jedno místo v městské radě TOP 09, která ale nyní řeší, koho do rady vůbec vyšle.

Její lídr Petr Měsíc se do zastupitelstva těsně nedostal a druhý kandidát Petr Najman, který zatím připadá v úvahu nejvíce, by mohl mít s náročnější funkcí časové problémy. Měsícovi se ovšem vidina přepouštění míst v zastupitelstvu příliš nelíbí. Jasné je jen to, že TOP 09 nabídku využije.

Kandidátní listinou TOP 09 hodně zamíchaly preferenční hlasy. Nejvíc jich posbírali nestraníci, divadelník Petr Stolař a gymnaziální učitel Jiří Řehák a z průměru výrazně vyčníval i Měsíc s Najmanem.

TOP 09 počítala s více křesly

Jenže TOP 09 získala v třiatřicetičlenném zastupitelstvu jen tři mandáty, proto se do něj Měsíc nedostal. Zastupitelstvo mu uniklo o 22 hlasů. "Podle zdejších výsledků parlamentních voleb jsme počítali, že bychom mohli mít křesel víc," poznamenal Měsíc. 

Ve městě přesvědčivě zvítězila ODS a přestože by se 17 mandáty mohla městu vládnout sama, rozhodla se pro koalici s TOP 09. Primátor i jeho náměstek by měli být dál z ODS, pro TOP 09 je připravené jedno z pěti zbylých míst v radě.

Najman do rady nechce

"V teplické organizaci převládá názor, že by tu funkci měl raději zastávat člen naší strany," řekl Měsíc. Jediný, kdo připadá v úvahu, je tedy Najman, který ale zatím nesouhlasil. 

"Nabídl mi své místo (v zastupitelstvu), protože má pocit, že jako primář by se rady zúčastňoval obtížně. Pokud na tom bude trvat, nezbude mi než to respektovat, ale takový postup se mi taky nezamlouvá. Dlouho dopředu jsem řekl, že jakmile bude mít někdo víc preferenčních hlasů, budu to respektovat," prohlásil Měsíc. Proto je možné, že nakonec bude radním Stolař nebo Řehák.

Tagy: koalice ODS Teplice

Zdroje: ČTK