Tenisový areál s odposlechy Kaderky střeží ABL, souvislost se Sazkou?

- Aktuality autor: red

Bezpečnostní agentura ABL patřící rodině ministra dopravy Víta Bárty (VV) střeží podle serveru Aktuálně.cz na pražské Štvanici tenisový areál, kde bylo nalezeno odposlechové zařízení.

Údajně bylo umístěno u stolu, za nímž pravidelně sedával šéf tenisového svazu Iva Kaderky. Server v pátek informoval, že štěnice našli právě pracovníci agentury ABL. Podle Kaderky ale ABL s instalováním odposlechu nemá nic společného.

Případ začala v úterý vyšetřovat policie a zajímá se o něj i Bezpečnostní informační služba (BIS).

Podle informací Aktuálně.cz mohly být cílem odposlechu i Kaderkovy rozhovory s expremiérem Mirkem Topolánkem (ODS), který s ním několikrát týdně hraje tenis. Nález zařízení by také mohl souviset se situací kolem Sazky. Loterijní společnost čelí problémům především kvůli splácení dluhů z výstavby sportovní arény ve Vysočanech.

Kaderka je kritikem Hušáka

Kaderka je členem výkonného výboru ČSTV, který je hlavním akcionářem loterijní společnosti, a je kritikem šéfa Sazky Aleše Hušáka.

Sazka v pondělí oznámila, že přijme pomoc od společností Penta a E-Invest. Firmy kvůli tomu uzavřely smlouvu o strategickém partnerství a poskytnou Sazce tolik peněz, kolik bude třeba k odvrácení insolvence. Vstupem Penty a E-Investu do Sazky se nyní bude zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Chce posoudit, zda je transakce v souladu s pravidly hospodářské soutěže.

Jméno agentury ABL figuruje i v kauze údajného sledování komunálních politiků v Praze 11 včetně někdejší starostky Marty Šorfové (ODS). Informace vyvolaly na politické scéně velký rozruch. ČSSD vyzvala ministra Bártu k odstoupení.

Bárta: Nikoho jsme nediskreditovali

Podle někdejšího majitele ABL Víta Bárty ale agentura žádné objednávky ke sledování politiků nepřijímala a nikoho nediskreditovala. Dokumenty jsou prý silně manipulovány. Radnice Prahy 11 byla podle Bárty prověřována v tom smyslu, zda s ní může ABL spojit své jméno. Potom ABL mimo jiné prověřovala různé podněty podezření z korupce a prováděla prý řízené provokace členů radnice.

Vít Bárta ve společnosti ABL už nefiguruje, svůj padesátiprocentní podíl ve společnosti prodal bratrovi po loňských sněmovních volbách.

Tagy: abl hušák ČSTV

Zdroje: ČTK