Tendr na mýtné stopla vláda. Ťok musí dopilovat návrh

- Aktuality autor: pal

Vláda ve středu přerušila projednávání konceptu výběrového řízení na provozovatele elektronického mýtného. Ministr dopravy Dan Ťok chce materiál doplnit o připomínky dalších ministrů a výsledný návrh znovu předloží do dvou týdnů. Ministerstvo dopravy ale moc času nemá, protože smlouva s firmou Kapsch vyprší na konci příštího roku. Ťok už avizoval, že kvůli nedostatku času bude chtít smlouvu se stávajícím provozovatelem prodloužit. ČSSD je ale proti.  

Ministr Ťok bude mít s novým návrhem práce až nad hlavu

Ministr Ťok bude mít s novým návrhem práce až nad hlavu,zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci řekl, že od přepracovaného verze očekává, že bude obsahovat konkrétní termíny, kdy bude zahájeno výběrové řízení. Ťok zopakoval, že snahou jeho ministerstva je vypsat zakázku na nové a technologicky neutrální mýto. Ministr také připustil, že jeho úřad tlačí čas, ale vypsání nového tendru lze ještě stihnout.

Ministerstvo už s firmou Kapsch několikrát jednalo. V současné době je naplánováno několik dalších jednání, kde by si obě strany měly ujasnit, jak budou zveřejněny informace o současném systému. Ty totiž budou potřebovat i další účastníci soutěže, kteří se rozhodnou, jestli vybudují nový systém nebo využijí ten stávající.

Mýtný systém na 1300 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a 180 kilometrech silnic prvních tříd provozuje firma Kapsch na základě desetiletého kontraktu. Podle ministerstva by tento rozsah měl i nadále platit. V Česku je mýtné od roku 2007 a zatím se vybralo téměř 58 miliard korun.  Firmě Kapsch a jejím dodavatelům přitom z této sumy patří asi 20 procent.

Tagy: Česko ministerstvo dopravy silniční doprava Elektronické mýtné

Zdroje: ČTK