Téměř polovina Slováků chce studovat univerzitu v Česku

- Aktuality autor: roj

Přihlášku na některou z českých univerzit si plánuje podat téměř polovina slovenských středoškoláků. Většinou jde o lepší studenty, kteří si od studia v Česku slibují vyšší kvalitu škol a následně lepší pracovní uplatnění. 

Slovenští středoškoláci mají o studium na českých vysokých školách velký zájem (ilustrační snímek)

Slovenští středoškoláci mají o studium na českých vysokých školách velký zájem (ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Vyplývá to z analýzy výsledků testování obecných studijních předpokladů společnosti Scio, kterého se loni zúčastnilo 5476 studentů ze 111 slovenských středních škol. Téměř 60 procent z nich bylo v maturitním ročníku. Součástí testování byl i dotazník, který zjišťoval mimo jiné jejich zájem o slovenské a české vysoké školy.

Slováci na českých univerzitách studují za stejných podmínek jako čeští studenti. Přihlášku do Česka se chystá podat 42,5 procenta maturantů, kteří absolvovali testování obecných studijních předpokladů. Uchazeči, kteří podávají přihlášku do obou zemí, většinou preferují české vysoké školy.

Středoškoláci, kteří chtějí jít studovat do Česka, si v prověrce studijních předpokladů počínali lépe. "Zájemci o studium v ČR vykazovali více než o čtvrtinu lepší výsledky, než ti, co chtějí studovat v SR," uvedla společnost Scio ve zprávě z průzkumu.

Od českých vysokých škol si mladí Slováci slibují vyšší kvalitu výuky, lepší pracovní příležitosti v průběhu studia, modernější vybavení škol a vyšší prestiž fakulty.

Naopak studenti, kteří chtějí zůstat na Slovensku, to plánují kvůli blízkosti rodiny a přátel, finančním možnostem a plánovanému dalšímu životu na Slovensku.

Bez ohledu na to, v jaké zemi chtějí studovat, mají obecně slovenští středoškoláci největší zájem o ekonomii a management, lékařství a farmacii a technické obory. Za obory s nejlepším uplatněním a výdělky považují obory zaměřené na výpočetní techniku.

Čeští středoškoláci v loňském obdobném průzkumu viděli nejlepší uplatnění v lékařských oborech a nejvyšší výdělky v právnických oborech.

Národní srovnávací zkoušky společnosti Scio využívá jako součást přijímacích zkoušek 49 českých a 24 slovenských fakult. Vedle testu obecných studijních mohou uchazeče prověřit také testy z matematiky, základů společenských věd, přírodních věd a cizích jazyků.

Tagy: Slovensko Česko zahraničí domácí vysoké školy české školství

Zdroje: ČTK