Temelín zahájil cvičení, prověří krizové řízení při úniku radiace

- Aktuality autor: red

Simulovanou havárií začalo dnes v Jaderné elektrárně Temelín dvoudenní cvičení členů integrované záchranné služby a dalších složek ZÓNA 2010. ČTK o tom informoval mluvčí Temelína Marek Sviták.

Cvičení má prověřit součinnost orgánů krizového řízení při úniku radioaktivních látek do životního prostředí. Je největší akcí svého druhu v Česku.

Do cvičení se zapojí 906 lidí, několik desítek vozů i jiné techniky. Akci bude ze vzduchu monitorovat vrtulník. Premiérově se zřídí regionální krizový štáb úřadu pro jadernou bezpečnost.

Pravděpodobnost havárie v Temelíně, při níž by unikly radioaktivní látky do životního prostředí, je podle expertů téměř nemožná. Přesto se součinnostní cvičení musí podle zákona pravidelně opakovat ve tříletých intervalech.

Vlček: "Havarijní cvičení jsou nedostatečná"

Podle předsedy Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí Pavla Vlčka jsou ale havarijní cvičení v Temelíně nedostatečná. Vadí mu, že současný model cvičení se týká jen zóny v okruhu 13 kilometrů okolo Temelína, což je podle něj naprosto nedostačující. "Případná radioaktivní havárie by přece zasáhla daleko rozsáhlejší území. Ale běžní občané nevědí, jak se mají v takové situaci chovat, co by měli udělat. Postrádáme jakoukoliv masovější osvětu," řekl ČTK Vlček.

Podotkl, že aktivisté v době cvičení žádnou protestní akci nechystají.

Tagy: Temelín reaktor

Zdroje: ČTK