Tejc: Změna vyšetřovatele v kauze Kalousek je politický zásah

- Aktuality autor: Jan Pastor

Za zcela zřetelné politické ovlivňování považuje stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc odejmutí případu údajné milionové korupce ministra financí Miroslava Kalouska elitnímu protikorupčnímu policejnímu útvaru a jeho předání pražské hospodářské kriminálce.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"V této věci se zase jako v případě pana Jiřího Čunka (někdejšího vicepremiéra a předsedy lidovců) zasahuje do vyšetřování," řekl Tejc na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě.

O rozhodnutí dozorového státního zástupce změnit policejní orgán, který vyšetřuje podezření, že šéf investiční společnosti Penta Marek Dospiva uplácel Kalouska, informuje dnešní Právo s odvoláním na mluvčí městského státního zastupitelství. Oficiálním důvodem je to, že informace o prověřování kauzy unikla na veřejnost.

To svědčí o účelovosti tohoto kroku

To ale podle Tejce neobstojí. "Nepamatuji se, že by byla kauza odejmuta vyšetřovatelům proto, že do médií unikly informace. To svědčí o účelovosti tohoto kroku. Nevím, kdo jiný by měl vyšetřovat tak vážné podezření z vzetí úplatku ministrem financí a místopředsedou vládní strany než tento útvar," reagoval stínový ministr.

Tejc podotkl, že protikorupční útvar má nyní nové vedení, které bylo dosazeno již za této koalice. "Rozhodně nejde o nepřátelské vedení," zdůraznil Tejc. Rozhodnutí dozorového státního zástupce i jeho zdůvodnění je jasný signál, že tato věc není prověřována objektivně, dodal.

Mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej dnes řekl, že Útvar odhalování korupce a finanční kriminality zprávy o úniku informací nebude komentovat. "Ohledně údajného úniku informací již zahájila kroky Inspekce Policie ČR," uvedl.

Vondra a Nečasova úřednice musejí k výslechu kvůli pandurům

Text Práva o kauze ministra Kalouska byl jedním z důvodů, proč se ministr vnitra Jan Kubice před několika dny obrátil na policejního prezidenta Petra Lessyho a uložil mu, aby prověřil, zda informace z trestních řízení neunikají do médií od policie. Vedle článku z Práva měl Kubice na mysli třeba i text serveru Aktuálně.cz o kauze Promopro, s níž je spojován ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), nebo článek "Vondra a Nečasova úřednice musejí k výslechu kvůli pandurům" serveru Týden.cz.

"Tyto úniky mohou negativně ovlivnit probíhající trestní řízení a znesnadňují práci lidí, kteří na případech pracují pod mediálním tlakem. Zároveň dochází k 'mediální kriminalizaci' osob, které možná nebudou nikdy obviněny a odsouzeny," uvedl k tomu Kubice.

Dospiva zaplatil Kalouskovi několik milionů korun

Protikorupční policie začala na základě trestního oznámení místopředsedy Věcí veřejných Tomáše Jarolíma prověřovat Kalouska a Dospivu kvůli podezření z korupce v souvislosti s povolením internetového sázení z konce roku 2008. Jde o podezření z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatku a uplácení.

Detektivové podle Práva podezírají Dospivu, že za vydání povolení kurzových sázek na webu zaplatil Kalouskovi několik milionů korun. Do majetkového portfolia Penty patří i sázková společnost Fortuna, která o povolení stejně jako další firmy dlouhodobě usilovala. Kalousek i Dospiva jakékoli pochybení odmítli. Kalousek na oplátku obvinil místopředsedu Věcí veřejných Tomáše Jarolíma, který podal trestní oznámení, že ho chce poškodit před sněmem TOP 09, a podal na něj trestní oznámení.

Zdroje: ČTK