Tandem Zeman-Hašek jede dál. Zpackaný povolební puč je zapomenutý

- Aktuality autor: Michal Polák

Vztah mezi prezidentem Milošem Zemanem a poslancem Michalem Haškem je nadále vřelý. Spekulovalo se o tom, že Zeman se po nepovedeném povolebním puči bude od Haška distancovat a jejich přátelství skončí, opak je ale pravdou. Zeman se dnes na sjezdu Asociace krajů ČR Haška zastal, když prohlasil, že je osobní věcí každého hejtmana, zda se rozhodne sloučit funkci šéfa kraje s funkcí poslance. 

Michal Hašek a Miloš Zeman

Michal Hašek a Miloš Zeman,zdroj: isifa/MAFRA/František Panec

Vedení ČSSD doporučilo svým hejtmanům, kteří jsou i poslanci, aby se rozhodli pro jednu funkci. Týkalo se to pěti hejtmanů. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je kumulace funkcí špatná. Poslaneckého mandátu se vzdal jihočeský hejtman Jiří Zimola a k odchodu ze Sněmovny se rozhodl i Hašek. Naopak hejtman z Vysočiny Jiří Běhounek a karlovarský hejtman Josef Novotný oznámili, že si ponechají obě funkce. Milan Chovanec se vzdal funkce plzeňského hejtmana, stal se ministrem vnitra. 

"Na rozdíl od těch, kdo se domnívají, že funkce hejtmana a poslance jsou absolutně neslučitelné, já si kladu otázku, proč jsou v takovém případě slučitelné funkce ministra a poslance, funkce primátora a poslance nebo funkce starosty a poslance," řekl Zeman. "Takže, pokud to není v rozporu se zákonem, chtěl bych vyjádřit svůj názor, že je osobní věcí každého hejtmana, zda se rozhodne sloučit, nebo nesloučit tyto funkce," doplnil. Těm, kteří se rozhodli je sloučit, hodlá věnovat velkou stolní lampu. "Protože to znamená práci nikoli 12, ale 16 hodin denně," doplnil. 

Tagy: ČSSD prezident ČR Asociace krajů ČR

Zdroje: ČTK