Taliban zaútočil raketami na vládní budovy v Kábulu

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Afghánské islamistické hnutí Taliban dnes kolem poledne SELČ podniklo velký útok na americké a další mezinárodní a afghánské vládní cíle v diplomatické čtvrti Kábulu. Podle afghánské policie citované agenturou AP se terčem raketového ostřelování stalo mimo jiné americké velvyslanectví.

Agentura AFP napsala, že ozbrojenci se zaměřili také na sídlo Severoatlantické aliance. V ulicích se údajně rozpoutala bitva, zraněni byli nejméně čtyři civilisté. Zaměstnanci českého velvyslanectví se uchýlili do krytu.

Představitel kábulské policie Muhammad Záhir sdělil, že pětice ozbrojenců zaujala pozice ve vysoké rozestavěné budově nedaleko ambasády USA. Z obvykle přísně střežené čtvrtě Vazír Akbar Chán, kde se nachází řada zahraničních diplomatických misí a rezidencí, bylo slyšet nejméně šest výbuchů a střelba.

Provedli jsme velký sebevražedný útok

K útoku se prostřednictvím zprávy sms přihlásil Taliban. "Provedli jsme velký sebevražedný útok, jehož hlavním terčem je sídlo zahraniční a afghánské rozvědky," napsal AFP mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid. Bojovníci Talibanu jsou podle Mudžáhida vyzbrojeni pancéřovkami, kalašnikovy a mají na sobě vesty napěchované výbušninami.

Afghánské bezpečnostní složky ulice kolem americké ambasády a dalších diplomatických misí zablokovaly. "Máme hlášeny exploze a palbu, na náměstí Abdula Haka je několik ozbrojených útočníků," popsal Záhir.

Zaměstnanci českého zastupitelského úřadu se uchýlili do krytu

Zaměstnanci českého zastupitelského úřadu, který rovněž leží v napadené čtvrti, se uchýlili do krytu, sdělila telefonicky kolem poledne SELČ pracovnice velvyslanectví. Podle jejích slov se ze všech stran ozývala střelba.

Čeští vojáci, kteří v Kábulu působí v rámci mezinárodních sil, jsou v pořádku a zatím nejsou informnace, že by se jich dnešní incident týkal, řekla mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková.

Tagy: Kábul exploze Taliban

Zdroje: ČTK