Taliban zahájí jarní ofenzívu proti Západu, k pomoci vyzval i civilisty

- Aktuality autor: red

Afghánské hnutí Taliban dnes oznámilo, že v neděli zahájí jarní ofenzívu proti mezinárodní vojenské koalici. Její součástí prý budou útoky na zahraniční i domácí vojáky. V prohlášení Taliban vyzývá civilisty, aby se drželi stranou a nevyhledávali početnější shromáždění.

Americké ministerstvo obrany ve své páteční zprávě uvedlo, že se operace v Afghánistánu podařilo díky posilám urychlit a Taliban citelně oslabit. V zemi už roky působí také český kontingent.

Taliban ale ve dvoustránkovém prohlášení vyzval civilisty, aby nevyhledávali místa, která budou cílem jeho příštích útoků. Jmenoval společenské akce, vojenské základny i konvoje a sídla afghánských vládních úřadů.

"Válka v naší zemi neskončí, dokud z ní neodejdou invazní armády," sděluje Taliban. Nařizuje také bojovníkům, aby při nadcházející ofenzívě důsledně chránili životy civilistů. Ze statistik OSN vyplývá, že z loňských více než 2700 civilních obětí tři čtvrtiny zabily právě zbraně Talibanu, ne koalice.

Taliban zaútočí na prominentní cíle

Pentagon počítá s tím, že se Taliban s pomocí frakce Hakkání napojené na Al-Káidu, pokusí v příštím týdnu zaútočit na prominentní cíle. Půjde prý i o sebevražedné atentáty, které mají dokázat, že je Taliban vojensky stále silný. Mluvčí koalice John Dorrian řekl, že jde o propagandu, jejímž účelem je zastřít nedávné porážky.

Celkově zpráva Pentagonu tvrdí, že se díky loňskému posílení armády o 30.000 vojáků podařilo nepřítele natolik oslabit, že místní jednotky budou moci v létě převzít od spojenců kontrolu nad další částí země. USA chtějí v červenci začít část svého kontingentu stahovat. Morálka členů Talibanu dle amerického ministerstva upadá. Přišel prý o stovky lidí, kteří byli buď zabiti nebo zatčeni. Od loňského července bylo 700 bývalých členů zapojeno do občanských aktivit a 2000 kolegů je připraveno je následovat.

Tagy: Afghánistán protesty utoky Taliban

Zdroje: ČTK