Taliban sestřelil v Afghánistánu vrtulník NATO. Zemřelo 30 vojáků

- Aktuality autor: red

Při pádu vrtulníku Severoatlantické aliance v centrálním Afghánistánu přišlo v noci na dnešek o život 30 amerických vojáků z aliančních sil ISAF, sedm příslušníků zvláštních afghánských sil a jako jediný civilista tlumočník.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Oznámila to mise ISAF bez dalších podrobností týkajících se okolností zřícení stroje. K odpovědnosti za zřícení vrtulníku typu Chinook v provincii Vardak se předtím přihlásilo povstalecké hnutí Taliban, které podle různých zdrojů na stroj vypálilo raketu nebo dělostřelecký granát.

NATO neuvedlo podrobnosti k vojákům, ani k příčinám neštěstí. Úřad afghánského prezidenta Hamída Karzáího původně uváděl, že zahynulo 31 příslušníků amerických zvláštních sil a sedm příslušníků afghánských zvláštních sil poté, co na vrtulník zaútočili talibanci.

Nejhorší za deset let

Podle agentur jde o největší počet mrtvých vojáků koaličních sil při jediném incidentu v Afghánistánu během téměř desetiletého ozbrojeného konfliktu. Dosud nejhorší podobný incident představovalo sestřelení vrtulníku typu Chinook v červnu 2005 v provincii Kunar, při němž zahynulo 17 amerických vojáků.

Mluvčí Talibanu uvedl, že povstalci zahájili palbu proti silám NATO a vrtulník sestřelili. Řekl dále, že předtím NATO zaútočilo na dům, v němž se shromáždili povstalci, z nichž osm bylo zabito.

Mrtví vojáci protiteroristické jednotky

Talibanští ozbrojenci se sice nezřídka přihlašují k akcím, které jejich dílem nejsou, ale možnost, že vrtulník sestřelila povstalecká raketa, připustil kromě afghánských oficiálních činitelů i nejmenovaný vysoce postavený americký představitel.

Mluvčí vlády provincie Vardak uvedl, že k pádu vrtulníku došlo v době společné noční operace NATO a afghánských sil. Podle dvou nejmenovaných armádních zdrojů je mezi oběťmi více než 20 příslušníků elitní protiteroristické jednotky amerického námořnictva SEAL Team Six, která provedla i květnovou razii, při níž byl zabit vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin.

Vrtulník Chinook má přepravní kapacitu 44 vojáků plus tříčlennou posádku, sdělil zdroj ze Severoatlantické aliance.

Čerpat inspiraci

Ani americký prezident Barack Obama ve svém dnešním prohlášení k nehodě neuvedl podrobnosti. Jeho myšlenky a modlitby prý směřují k rodinám padlých. "Jejich smrt je připomínkou mimořádných obětí, které přinášejí muži a ženy naší armády a jejich rodiny, včetně všech těch, kteří slouží v Afghánistánu," uvedl Obama z víkendového prezidentského sídla Camp David.

"Budeme z jejich životů čerpat inspiraci a budeme pokračovat v práci na zajištění bezpečnosti naší země a budeme se nadále zasazovat o hodnoty, které ztělesňují," prohlásil Obama. Zároveň vyjádřil lítost nad smrtí sedmi Afghánců, "kteří zemřeli po boku našich vojáků v úsilí o pokojnější a nadějnější budoucnost své země," uvedl. Rovněž Karzáí zaslal kondolenci Obamovi.

Také generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vyjádřil lítost nad ztrátami životů. "Jsme rozhodnuti pokračovat v naší akci," uvedl dále Rasmussen, "zvláště v tomto klíčovém období, kdy afghánské a mezinárodní bezpečnostní síly spolupracují těsněji než kdykoli předtím, aby zajistily úspěšnou transformaci" (Afghánistánu).

Tagy: smrt raketa vrtulník

Zdroje: ČTK