Taliban se mstí za Ládina, zaútočil na americké diplomaty v Pákistánu

- Aktuality autor: red

Dva vozy konzulátu USA v pákistánském městě Péšávaru se dnes staly terčem pumového útoku. Zahynul jeden Pákistánec, několik Američanů bylo lehce zraněno. K atentátu se přihlásila pákistánská větev radikálního Talibanu. Oznámila to agentura AFP.

Podle policie byla k útoku použita padesátikilogramová nálož. Vybuchla poblíž obou automobilů. Mluvčí amerického velvyslanectví řekl, že poškozen byl jen jeden z nich. Lehce zraněni byli dva členové americké ochranky a byli ošetřeni v americkém zdravotnickém zařízení. V autech nebyl žádný vysoce postavený americký činitel. Životem za atentát zaplatil náhodný kolemjdoucí. Deset dalších bylo zraněno. Okolní budovy byly poškozeny.

Mluvčí Talibanu Ehsanulláh Ehsan sdělil agentuře Reuters, že cílem Talibanu "je diplomatický personál všech členských zemí NATO". "Budeme v těchto útocích pokračovat, máme své lidi ve všech pákistánských městech. Naším prvním cílem je Pákistán, druhým Amerika," prohlásil.

Policejní velitel řekl, že puma byla umístěna v zaparkovaném autě a vybuchla, když se k němu přiblížil jeden z konzulárních vozů. Ten pak narazil do sloupu elektrického vedení.
Podle agentury AP je americký konzulát v Péšávaru všeobecně považován za frontové pracoviště tajné služby CIA.

V Pákistánu začátkem měsíce americké komando zabilo dlouho hledaného předpokládaného vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina. Militantní islamistické organizace za to slibovaly pomstu. Minulý pátek přišlo při sebevražedném atentátu v Čársaddě na severozápadě země o život přes 80 lidí, většinou branců polovojenských jednotek.

Tagy: USA Pákistán Taliban

Zdroje: ČTK