Taliban mstil bin Ládina v Pákistánu, zabil nejméně 80 lidí

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Nejméně 80 mrtvých a 60 zraněných si dnes vyžádaly dva pumové útoky ve městě Čársadda na severozápadě Pákistánu. Nálože vybuchly před výcvikovým střediskem polovojenských jednotek a bomby podle místní policie odpálili sebevražední útočníci.

K atentátu se podle agentury AFP přihlásilo hnutí Taliban, které se tak prý chtělo pomstít za smrt vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina.

Útok v oblasti Šabkadar je nejkrvavějším od 2. května, kdy bin Ládina v pákistánském Abbottábádu zabilo americké speciální komando. Militantní skupiny slíbily, že jeho smrt pomstí, a podle prohlášení Talibanu byl dnešní útok "prvním za bin Ládina". "Je to první odplata za mučednictví bin Ládina. Bude jich víc," pohrozil mluvčí pákistánského Talibanu Ehsanulláh Ehsan.

Mezi osmdesátkou obětí bylo podle policie 65 mladých rekrutů. Zraněných je podle policie nejméně 60, ale podle agentury DPA bylo do nemocnic odvezeno nejméně 115 zraněných. Nálože vybuchly ve chvíli, kdy mnozí z nich nastupovali do aut, aby odjeli domů na krátké volno po skončení výcviku.

"Kouř, krev a mrtví"

"Byl to sebevražedný atentát," prohlásil policejní šéf v Čársaddě. Jeden ze sebevražedných atentátníků byl podle něj na motocyklu a policie vyšetřuje, zda tomu tak bylo i v případě druhého.

"Když jsme seděli v autobusech, ozval se malý výbuch. Během chvilky následoval druhý, velký výbuch. Vypadl jsem na silnici a ztratil jsem vědomí," popsal události jeden ze zraněných a hospitalizovaných vojáků.

Podle prodejce zeleniny, který se stal svědkem útoku, byla většina vojáků už usazená v bílých dodávkách, zatímco jiní si do nich ještě nakládali zavazadla, když nálože explodovaly. "Ozval se hrozný výbuch," řekl prodavač. "Viděl jsem kouř, krev a kusy těl všude kolem."

Spolupráce Talibanu a Al-Káidy

Bezpečnostní síly včetně mladých kadetů a rekrutů byly už v minulosti častým terčem pákistánských ozbrojenců.

Na představitele pákistánské vlády a armády je v posledních dnech vyvíjen tlak, aby vysvětlili, jak mohl šéf Al-Káidy bin Ládin léta žít v opevněném domě v Abbotabádu pouhé dvě hodiny jízdy autem od pákistánské metropole Islámábádu.

Pákistánský Taliban s teroristickou sítí Al-Káida spolupracuje. Tomuto radikálnímu islámskému hnutí je připisována odpovědnost za vlnu více než 450 útoků se zhruba 4300 mrtvými za posledních tři a půl roku. První velký atentát v Pákistánu od smrti bin Ládina naznačuje, že násilí ze strany islamistů nepoleví, protože Al-Káida není centralizovaná.

Tagy: Pákistán mrtví Taliban

Zdroje: ČTK