Taliban chtěl bin Ládina postavit před soud, USA neprojevily zájem

- Aktuality autor: Jan Pastor

Afghánský radikální Taliban nabídl v době své vlády v Afghánistánu Spojeným státům, že postaví vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina před soud. Podle rozhovoru, který jeden z členů vedení Talibanu mulla Vakíl Ahmad Mutavakil poskytl stanici Al-Džazíra, o to ale USA neprojevily zájem.

Bin Ládin je považován za strůjce útoků na USA v roce 2001. Západní státy po nich zahájily vojenskou operaci, díky níž byl Taliban svržen. Boje v Afghánistánu trvají dodnes.

To, že Taliban chtěl bin Ládina soudit a navrhl to USA, potvrdil Robert Grenier, který v době teroristických atentátů na New York a Washington velel oddělení CIA v Pákistánu. Podle Greniera Spojené státy tehdy návrh vyhodnotily jako léčku.

Taliban chtěl ještě před atentáty na USA v září 2001 bin Ládina soudit

Mutavakil, který je poradcem vůdce Talibanu mully Muhammada Umara, působil ve vládě Talibanu jako ministr zahraničí. Al-Džazíře řekl, že Taliban chtěl ještě před atentáty na USA v září 2001 bin Ládina soudit za útoky na americké cíle z 90. let.

"Náš islámský emirát se snažil vyřešit problém s bin Ládinem nejrůznějšími návrhy už před útoky ze září 2001. Jedním z nich byl plán sestavit soud s účastí tří států nebo orgán, který by podléhal Organizaci islámské konference. USA o to ale neprojevily zájem. Trvaly na tom, abychom ho vydali. Neudržovali jsme ale s USA vztahy a neměli s nimi žádný druh dohody. USA naši vládu neuznávaly," sdělil Mutavakil.

Taliban měl pod kontrolou většinu afghánského území v letech 1996 až 2001. Návrhy, o nichž hovořil Mutavakil, k Washingtonu putovaly zprostředkovaně buď přes americké velvyslanectví v Pákistánu nebo přes zástupce Talibanu při OSN v New Yorku.

Tagy: soud Taliban

Zdroje: ČTK