Taliban chladnokrevně zastřelil populární indickou spisovatelku

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ozbrojenci radikálního hnutí Taliban zastřelili v Afghánistánu indickou spisovatelku Sušmitu Banerdžíovou, jejíž kniha o dramatickém útěku ozbrojencům v 90. letech byla natočena jako bollywoodský film. Informovala o tom ve čtvrtek afghánská policie, kterou citovala agentura AFP. 

Policisté v provincii Paktika na východě země oznámili, že našli tělo devětačtyřicetileté spisovatelky ve čtvrtek ráno poté, co ji ozbrojenci v noci vyvlekli z domu jejího manžela a zastřelili. "Její prostřílené tělo jsme našli u madrásy (islámské školy) na předměstí provinčního hlavního města Zarí Šarán," řekl AFP místní policejní náčelník. 

Banerdžíová napsala knihu Kabulivalova bengálská manželka o svém útěku z rukou Talibanu, podle níž v roce 2003 vznikl v indickém Bollywoodu film. Policisté předpokládají, že právě její kniha mohla být příčinou vraždy. 

"Naše vyšetřování naznačuje, že ozbrojenci byli rozhořčení kvůli něčemu, co v minulosti napsala nebo řekla," dodal policejní úředník. "Střelili ji dvacetkrát a měla vyškubanou část vlasů," upřesnil s tím, že jejího manžela útočníci svázali. 

Banerdžíová byla vdaná za afghánského podnikatele a před časem se za ním přestěhovala do provincie Paktika, aby tu vedla zdravotní kliniku pro ženy. 

"Bylo od ní odvážné, že psala o svém útěku z Afghánistánu," řekl AFP indický nakladatel Sandžana Roj Čaudhrí. "Vdala se za Afghánce a chtěla s ním žít. Tohle je cena, kterou za to zaplatila."

Tagy: střelba Taliban

Zdroje: ČTK