Také premiér chce prověřit legálnost kontrol ČEZ

- Aktuality autor: red

Premiér Jan Fischer apeloval na ministra financí Eduarda Janotu a další státní akcionáře ČEZ, aby dohlédli na zákonnost procesů v největší energetické firmě.

Předseda vlády také zdůraznil, že žádná instituce nemůže vytvářet jednotky či skupiny, které by mohly suplovat činnosti ve výhradní kompetenci státu.

Kontroloři odboru netechnických ztrát (NTZ) energetického giganta v minulých letech procházeli například výcvikem ve střelbě a někteří nyní čelí obvinění z vydírání. Firma se brání tvrzením, že se tito její zaměstnanci často dostávají do rizikových situací.

"Podle názoru premiéra má každý - tedy občané i podniky - nezadatelné právo na ochranu před trestnou činností a aktivitami vykazujícími znaky takového jednání," zdůraznil Fischerův mluvčí Roman Prorok.

Premiér ale podle něj považuje za vyloučené, aby kdokoli k takové ochraně užíval jiné prostředky, nástroje a metody, než jaké dovolují zákony. Média v úterý od zástupců jedné z malých politických stran (Suverenita) získala videozáznamy, na kterých se pracovníci NTZ mimo jiné cvičí ve střelbě.

Další video zachycovalo sebevraždu muže, který se zastřelil, když ho navštívili kontroloři útvaru. Od roku 2008 čelí tři desítky zaměstnanců NTZ obvinění, že vydírali odběratele elektřiny. Údajně vstupovali bez povolení na jejich pozemky a nutili je k zaplacení vysokých částek za "černý odběr".

ČEZ ústy svého generálního ředitele Martina Romana ve středu připustil, že na počátku fungování útvaru v roce 2005 došlo k "přehmatům". Útvar, ve kterém pracuje několik desítek lidí, prý vznikl poté, co kontroloři ČEZ odhalili první pěstírnu marihuany. Loni provedl 5497 kontrol, při kterých zjistil 3322 nelegálních odběrů.

Podle Romana už NTZ od počátku své existence odhalil téměř 15000 krádeží elektřiny a zákazníkům tím ušetřil přes 500 milionů korun. Desítku vyškolených mužů ČEZ nasazuje do nejrizikovějších akcí, kde jim hrozí ohrožení života, uvedl ředitel firmy. ČEZ další podobný výcvik neplánuje, a pokud by se v budoucnu konal, firma by prý pečlivě zvažovala, které části předchozího výcviku by do něj zařadila. Roman vyloučil, že by se na původním cvičení podílela policie nebo armáda.

Tagy: fischer ČEZ kontroly

Zdroje: ČTK