Tak trochu jiný design. Inspirováno holocaustem

- Aktuality autor: Alina Holušová

Španělský oděvní řetězec Zara prodával dětská trička se žlutou šesticípou hvězdou jednoznačně připomínající tu, kterou nacisté označovali Židy. Firma trička stáhla z nabídky svého eshopu jen pár hodin po zahájení jejich prodeje. A za faux pas se omluvila. 

Kontroverzní dětské triko značky Zara.

Kontroverzní dětské triko značky Zara.,zdroj: Haaretz

"Původní návrh byl inspirován šerifskou hvězdou z amerických westernů," reagovala mluvčí Zary s tím, že takové hvězdy byly většinou šesticípé a pozlacené. "Původní design nemá nic společného s významem, s nímž byly dány do souvislosti," dodala.

Nacisté nutili před druhou válkou v Německu a pak za války na okupovaných územích židovské obyvatelstvo nosit na svém oblečení žlutou hvězdu, aby je mohli snadno identifikovat a také vystavovat ponížení. Trička Zary podle kritiků připomínala Židy z koncentračních táborů, kde chodili většinou v pruhovaných úborech.

"Chápeme, že je to citlivé téma a samozřejmě se našim zákazníkům omlouváme," dodala mluvčí společnosti.

Španělská značka Zara, která patří do skupiny Inditex, byla ostře kritizována už v roce 2007 za nabídku tašek s vyšitým hákovým křížem. Zara se pak bránila tím, že si nevšimla, že jde u produktu subdodavatele o svastiku.

Tagy: oblečení Zara zajímavosti a kuriozity davidova hvězda oděvní řetězec dětská móda

Zdroje: ČTK