Tajfun Muifa zaútočil na Čínu. Šanghaj evakuuje obyvatele

- Aktuality autor: red

Prudkými vichry a mohutnými lijáky už zaútočil tajfun Muifa na východočínskou megapoli Šanghaj.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V očekávání hlavního úderu bylo do provizorních přístřeší evakuováno na celém východním pobřeží již 410.000 obyvatel. Tajfun ale údajně poněkud zeslábl a hrozba vážných škod se tak zmenšila.

Nejhorší se očekává v pondělí

Nejvíce lidí, přes 330.000, bylo evakuováno z pobřežních oblastí v provincii Če-ťiang, dalších více než 80.000 evakuovaných připadá na provincii Fu-ťien. V přístavech muselo zůstat přes 30.000 rybářských plavidel.

Tajfun Muifa by měl největší silou udeřit v pondělí ráno na východní provincii Šan-tung a postupovat podél pobřeží na sever.

Dnes ráno se oko tajfunu nacházelo asi 300 kilometrů východo-severovýchodně od Šanghaje. Muifa se přesunuje rychlostí zhruba 23 kilometrů na sever přes Východočínské moře směrem ke Žlutému moři. Její vichry mají rychlost až 138 kilometrů v hodině.

Filipíny a Okinawa

V ekonomické metropoli Číny Šanghaji vichry i lijáky strhávaly elektrické vedení. Ve městě i v sousedních městech Wen-čou a Chang-čou byly zrušeny dvě stovky letů. Rovněž železnice připravuje opatření - buď odklad nebo alespoň zpomalení spojů. Zastavena byla doprava na dvou velkých mostech vedoucích na odlehlé ostrovy.

Začátkem týdne tajfun způsobil smrt čtyřem lidem na Filipínách, o několik dní později způsobil zranění desítkám lidí na japonském ostrově Okinawa, kde také strhal vedení a přerušil dodávky elektřiny pro více než 60.000 domácností. Déšť a větry přinesl rovněž na Tchaj-wan.

Lijáky jsou v pondělí či úterý očekávány i v Severní Koreji.

Tagy: evakuace tajfun pobřeží

Zdroje: ČTK