Tajemná socha Tita zaskočila Skopje, kdo ji tam dal?

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Makedonská metropole Skopje si už několik dní láme hlavu nad tajemnou sochou bývalého jugoslávského prezidenta Josipa Broze Tita. Kdosi neznámý ji k překvapení městských úřadů vztyčil minulý týden v pátek před střední školou nesoucí Titovo jméno. Napsal to server BalkanInsight.  

Socha Josipa Tita

Socha Josipa Tita,zdroj: balkaninsight.com

"Nevíme, kdo ten památník postavil. Naši inspektoři tam byli a zjistili, že socha je na místě, s nímž se pro takové účely nepočítalo," sdělil představitel úřadů centrálního obvodu hlavního města. Nicméně odstranění sochy se zatím nechystá.

Ředitel školy J.B. Tita Dragan Danev se k soše nehlásí. "Nikdo se nás na nic neptal. Podstavec tu vyrostl před dvěma týdny a socha se na něm objevila znenadání. Není to náš majetek, takže to není náš problém," prohlásil.

Socha byla vztyčena 29. listopadu, v den 70. výročí vzniku dnes už neexistující Svazové federativní republiky Jugoslávie, jejím členem byla i Makedonie. Dílo je replikou známé sochy Tita z jeho rodného Kumrovce v Chorvatsku.

Od nečekaného objevení sochy v makedonské metropoli se distancují všechny hlavní politické strany. Nic s tím rozhodně nechtějí mít opoziční sociální demokraté, kteří jsou přímými nástupci bývalé makedonské komunistické strany.

Stejně tak vládnoucí VMRO-DPMNE premiéra Nikoly Gruevského dává od skulptury ruce pryč. Ujišťuje, že něco takového není součástí vládního plánu renovace hlavního města "Skopje 2014".

Jak poznamenal BalkanInsight, dlouholetý komunistický vůdce Jugoslávie byl na Západě kvůli svému diplomatickému postoji nezúčastněnosti respektován. Jeho diktátorské vládnutí v zemi se přitom považovalo za neškodné s ohledem na udržování mírového soužití mezi jugoslávskými národy. Deset let po jeho smrti v roce 1980 však čekal federaci rozpad, který provázel krvavý válečný konflikt.

Tajemná socha makedonskou veřejnost rozdělila. "Už byl nejvyšší čas uctít památku muže, který přinesl mír a prosperitu všem jugoslávským národům a za jehož éry nebyly žádné války ani nacionalismus," míní 53letá Cena Bliznaková.

Její názor ale rozhodně nesdílejí někteří starší spoluobčané. "Je skandální projevovat úctu někomu, kdo uvěznil a zabil tolik makedonských vlastenců," tvrdí jeden z nich v připomínce politických procesů, které se konaly za režimu jedné vládnoucí, komunistické, strany.

Ovšem student střední školy J.B. Tita Andrej Suljakovski, který se narodil až po rozpadu Jugoslávie, nad celým pozdvižením kroutí hlavou. "Především toho o Titovi moc nevím. Něco málo znám od rodičů. Je mi fuk, jestli ho (sochu) tam nechají, nebo ho dají pryč," prohlásil.

Tagy: socha Makedonie Skopje

Zdroje: ČTK