Syrští vojáci používají nové zbraně z Ruska. Izrael a USA chtějí vysvětlení

- Aktuality autor: pal

Syrská armáda začala používat zbraně dodávané z Ruska. Jde jednak o letecké a také o pozemní zbraně, které jsou podle syrských armádních představitelů velice přesné a účinné. Své znepokojení nad dodávkami zbraní do Sýrie vyjádřily Spojené státy a Izrael. Premiér Netanjahu se kvůli tomu v pondělí chce setkat s ruským prezidentem Putinem. 

Syrská armáda používá zbraně z Ruska. Ilustrační foto

Syrská armáda používá zbraně z Ruska. Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

"Byly nám doručeny nové zbraně a syrská armáda se cvičí v jejich užívání. Některé z nich už použila. Jsou velmi účinné a velmi přesné, cíle zasahují s velkou přesností," sdělil armádní zdroj Reuters.

Rusko poskytuje zbraně jen pro boj s terorismem, tvrdí ministerstvo zahraničí

Ruské zbrojní dodávky do Sýrie znepokojují USA a také Izrael. V pondělí jede kvůli tomu na pracovní návštěvu do Moskvy izraelský premiér Benjamin Netanjahu, kterého přijme prezident Vladimir Putin.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová dnes řekla, že smyslem ruské vojenské pomoci Damašku je boj proti terorismu, zachování Sýrie jako státu a prevence "naprosté regionální katastrofy".

Moskva je podle ní připravena podělit se s USA "náležitými cestami" o informace o pomoci syrským jednotkám. Mluvčí kritizovala USA za to, že o této věci diskutují prostřednictvím médií.

Rusko do Sýrie poslalo tanky, radary a moderní protiletadlový raketový systém. Ruští vojáci jsou na základně u Latákíje a v Izraeli se spekuluje, že tam čekají na přílet ruských stíhaček. Netanjahu chce prý přímo od Putina slyšet, jaké jsou úkoly ruských vojáků, kolik zbraní celkem dorazí a na jak dlouho.

Izrael je znepokojený zásilkami raketových systémů

Izrael hodlá zabránit nechtěnému střetu svého letectva s ruským a vyjádřil také znepokojení nad zásilkami výkonných raketových systémů, které se mohou dostat do rukou skupin bojujících proti Izraeli.

Podle izraelských analytiků se situace pro syrskou armádu v Sýrii zkomplikovala a bez spojenců by byla neudržitelná. Režim prezidenta Bašára Asada prý spoléhá na Rusko, Írán a libanonský Hizballáh.

Íránci údajně pomáhají zajistit Damašek, Hizballáh západní syrskou hranici s Libanonem a Rusko oblast Latákíje, která je útočištěm vládnoucích alávitů.

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí konflikt v Sýrii zbraně a munice

Zdroje: ČTK