Syrští uprchlíci chtějí z Uruguaye zpět domů. Vláda jim nezajistila slušné příjmy

- Aktuality autor: pal

Asi pětice uprchlických rodin protestovala v Uruguayi. Chtějí se vrátit zpět, protože prý vláda nesplnila svůj slib a nezajistila jim slušné příjmy. Uprchlíci se prý nedokázali přizpůsobit zdejším podmínkám a žijí zde v nuzných podmínkách. 

Uprchlíci protestují v Uruguayi za návrat domů. Žijí tu prý v bídě

Uprchlíci protestují v Uruguayi za návrat domů. Žijí tu prý v bídě,zdroj: Profimedia.cz

Vláda bývalého levicového prezidenta Josého Mujicy loni v říjnu přijala 42 lidí prchajících před občanskou válkou v Sýrii. Rodiny ale nyní tvrdí, že levicová vláda nedostála slibu zajistit slušné příjmy.

Syřané si v Uruguayi mnoho nevydělali

"Neutekli jsme před válkou, abychom tady zemřeli v chudobě," řekl AFP šestatřicetiletý Máhir. "Je to místo, které není přizpůsobené uprchlíkům," uvedl také.

Ibráhím Muhammad agentuře AP řekl, že jako pracovní síla v nemocnici vydělává pouhých 11 tisíc pesos (10 300 Kč), se kterými coby otec tří dětí prý nemůže vyjít. "Vládní plán pomoci trvá dva roky, a jeden rok už uběhl," uvedl. "Až pomoc skončí, co budu dělat, abych se uživil?," říká.

V sekulární Uruguayi, kde žije pouhých zhruba 300 muslimů, vláda uprchlíkům poskytuje střechu nad hlavou, zdravotní péči, vzdělání a finanční podporu.

Uprchlíci si ale na život v zemi zvykají jen obtížně a vztahy s místními jsou podle agentury Reuters Reuters napjaté. Uprchlíci přitom nemají syrské cestovní pasy a uruguayské nemohou dostat, neboť nemají uruguayské občanství.

Uprchlíci měli problém i s dokumenty

Vláda jim sice zajistila uruguayské průkazy totožnosti a mezinárodně platné cestovní dokumenty, jiné státy jim ale vstup do země nemusejí povolit.

Máhirova rodina se v srpnu pokusila odcestovat do Srbska, uvázla ale na istanbulském letišti, kde byla držena 23 dnů. Nakonec se rozhodla odcestovat zpět do Uruguaye.

"Nebojím se vrátit se do Libanonu," řekl agentuře Reuters Máhir, jehož rodina původně hledala útočiště před boji v Sýrii v uprchlickém táboře za syrskou hranicí.

Šéf sekretariátu pro lidská práva na úřadu uruguayského prezidenta Javier Miranda uprchlický program hájil, připustil ale, že život v Uruguayi je relativně drahý.

Uprchlíci podle něj mohou jít, pokud chtějí. "Není ale na nás, zda jim jiná země dá povolení ke vstupu," řekl podle Reuters.

Rodiny tvrdí, že budou protestovat, dokud nebudou moci Uruguay opustit. "Chceme žít...se svými hodnotami," uvedl prostřednictvím tlumočníka jistý pětapadesátiletý muž, který má 15 dětí.

Skupina dalších 80 syrských uprchlíků by do země měla dorazit do konce roku. S vážnou uprchlickou krizí se mezitím potýká Evropa.

Tagy: zahraničí Uruguay uruguayská politika uprchlická krize

Zdroje: ČTK