Syrský chirurg umí použít i lžíci a sběračku

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Automobil prudce zastavuje před mešitou a jeho řidič zoufale přivolává pomoc. Hlavu svírá v dlaních a srdcervoucím křikem se dovolává nebes. Dva muži rychle přibíhají k autu a ze zadního sedadla vytahují asi dvacetiletého a těžce krvácejícího muže. Potřebuje rychlou pomoc, ale ošetřen bude muset být v polních podmínkách, píše agentura AFP.

Oba muži jeli automobilem do Atári v provincii Halab, když na ně začal pálit neznámý muž. Kulka pronikla kufrem a sedadlem a mladého muže zasáhla.

Oba muži ho přenášejí do mešity. Stopy na zemi vedou k tajné nemocnici, kterou tu zřídili povstalci a kde jsou ošetřováni jejich zranění. Zdravotníci svlékají raněnému sako. Nátělník je prosáklý krví a je vidět, kudy kulka vnikla do těla. Oděv je rozstříhán a zdravotníci začínají ránu čistit. Spěchají, aby to zraněný nevzdal.

"Kulka vnikla zády a vyšla ven hrudníkem. Má prostřelenou plíci a ztratil hodně krve. Je v kritickém stavu," vysvětluje lékař a navléká si rukavice. Je anestetik, ale protože odborného personálu není dost, stal se z něj i chirurg. Ošetřuje ta nejhorší zranění a ne vždy dokáže životy zachránit.

Lžíce jako chirurgický nástroj

"S tím, co máme k dispozici, nemůže dělat vůbec nic. To, co tu máme k chirurgickým výkonům, to jsou lžíce," říká křehký čtyřicátník a vztekle hází instrumenty na stůl.

Lžíce se používá jako lanceta a naběračka k roztažení rány. Operuje se v zadním traktu mešity. "Takhle se nedá nic dělat," lamentuje doktor, zatímco podlaha pod jeho nohama se zalévá krví. Pod světlometem s dvěma žárovkami bere nůž, zařezává do tkáně a vkládá do ní katetr.

Má pneumotorax, vysvětluje a upevňuje trubičku. Na stole se kupí gáza prosáklá krví. Podařilo se zastavit vnitřní krvácení, ale zůstává to nejtěžší - udržet muže při životě a sešít rány.

Nedostatek všeho

"Nemáme dostatek materiálu k anestezii. Potřebujeme úplně všechno. Nikdo nám nepomáhá, jediné, co nám zbývá, je vložit se do rukou Božích," říká jeden z ošetřovatelů, který drží v jedné ruce svítilnu a v druhé sáček s krví. Zraněný dýchá nepravidelně, na druhém lůžku dává několik mužů krev skupiny O+.

V této polní nemocnici nemají chladnice na uložení krve. Odebírají ji přímo v operační místnosti. Venku stojí další vesničané připraveni poskytnout krev. Pomoci přicházejí všichni, zítra mohou být v takové situaci oni.

Lékař je zoufalý a hází své rukavice na stůl se zakrvácenými nástroji. Mladík je stále naživu, ale jak dlouho vydrží? "To ví jen Bůh," říká doktor. Jeden zraněný navíc, jeden další rychlý zákrok. Jeden další den v Sýrii.

Tagy: operace Sýrie lékař

Zdroje: ČTK