Syrská armáda zahájila ofenzívu proti městu Homs

- Aktuality autor: Michal Polák

Syrská armáda dnes zahájila ofenzívu proti částem města Homs, které má v rukou opozice. Homs je třetí největší město země a má za sebou velmi těžké boje z minulých měsíců. Je považováno za centrum dvouletého boje proti režimu v Damašku. Podle zdrojů agentury Reuters armáda útočí na čtvrť Chaldíja. Státní televize hlásí rychlý postup vládních sil. 

Armáda nedávno dobyla strategické město Kusajr u libanonské hranice a přesunula mnoho jednotek k severosyrskému Halabu. Udržení Homsu je nezbytné pro ovládnutí koridoru mezi Damaškem a oblastmi u Středozemního moře, které obývají alávité. Právě tato šíitská sekta, k níž patří také prezident Bašár Asad, Sýrii vládne. 

Některé rozvědky tvrdí, že dobytím Kusajru se vojenské štěstí naklonilo na stranu Asada, ale izraelští experti si to nemyslí. Jeden z nich řekl tento týden listu Haarec, že armáda u Kusajru přišla o nejméně 600 vojáků a stejný počet mužů byl zraněn. Velké ztráty utrpěl také libanonský Hizballáh, který se do bojů vložil. Má pouze 20.000 bojovníků a ztráty v Sýrii jsou pro něj citelné. Hizballáh začíná mít navíc kvůli své vojenské účasti v Sýrii potíže doma. 

Patová situace

"Ti, kdo tvrdí, že se štěstí přiklonilo k Asadovi, nechápou věci z pohledu dějin. Doba sjednocené Sýrie pod Asadovu vládou skončila. Zůstaly mu dva miliony alávitů, schopných ovládat Damašek a oblast v severozápadní Sýrii, nikoli ostatní části Sýrie," sdělil bezpečnostní zdroj izraelskému listu. 

Upozornil, že také opozice má problémy, protože je roztříštěna na 100 skupin a organizací. "Z pohledu Izraele není tato patová situace špatná, protože nejsilnější z těchto skupin jsou organizace muslimské, jejichž vláda nad Sýrií by byla horší než to, co je tam nyní," dodal zdroj.

Tagy: Sýrie Damašek homs

Zdroje: ČTK