Syrská armáda stupňuje teror proti lidem na severu země

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Syrské vládní jednotky pokračují v tvrdé ofenzivě a teroru vůči obyvatelstvu ve vzdorující oblasti na severozápadě země u tureckých hranic. Vojáci podle agentur zapalují domy a vypálili údajně i jedinou pekárnu, která zásobovala chlebem tisíce civilistů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Civilisté uprchli před armádou z řady vesnic a hromadí se nyní na syrské straně hranice. Turecko, které už přijalo přes 10 tisíc uprchlíků, začalo zásobovat potravinami i běžence na syrské straně hranice. Do Damašku má dnes večer přiletět šéf Mezinárodního výboru Červeného kříže Jakob Kellenberger. 

Při plánovaných schůzkách se syrským premiérem Ádilem Safarem a ministrem zahraničí Valídem Mualimem chce Kellenberger podle sdělení MVČK v Ženevě osobně naléhat na to, aby syrské úřady umožnily neutrální pomocné skupině a syrskému Červenému půlměsíci přístup ke zraněným a zadrženým osobám.

MVČK o to usiluje už řadu týdnů a je připraven lidem postiženým násilnostmi poskytnout pomoc, od syrských úřadů ale dosud nedostal povolení. 

Tvrdé represe: 1400 mrtvých a tisíce zatčených

Podle odhadů syrské opozice bylo od března při represích vůči prorežimním silám zabito přes 1400 Syřanů a dalších 10 tisíc lidí zatčeno. 

Už téměř dva týdny se vládní jednotky soustřeďují na tvrdou ofenzivu v severozápadní provincii Idlib. Tato oblast ležící blízko tureckých hranic byla vždy nepřátelská vládnoucímu režimu a prezidentovi Bašáru Asadovi kladla největší odpor. Vládní jednotky tam bojují také proti stovkám armádních dezertérů. 

Před týdnem dobyli vojáci s pomocí tanků, dělostřelectva a vrtulníků zpátky město Džisr aš-Šughúr, které bylo po řadu týdnů hlavní baštou protivládních demonstrantů. V sobotu zaútočili na město Bdama, které podle dnešních zpráv opozičních aktivistů pročesávají dům od domu. Některé budovy prý vojáci zapálili, včetně pekárny, která zásobovala uprchlíky u hranice. Jejího majitele postřelili do břicha, podařilo se ho prý ale evakuovat k ošetření do Turecka. 

Vojáci prý zaútočí i na tisíce běženců

Vojáci podle aktivisty Mustafy Usy citovaného AP obsazují nyní vesnici Rihán a obkličují už vylidněnou osadu Hambušíja, ležící v těsné blízkosti příhraničního tábořiště uprchlíků. 

"V Rihánu a Bdamě, které jsou branami pro uprchlíky a jejich zásobování potravinami a léky, vojáci v minulých pár dnech pozatýkali stovku lidí. Snaží se odříznout pásmo u hranice s pomocí kontrolních stanovišť, aby zabránili lidem v útěku," řekl Usa.

Vyjádřil zároveň obavy, že vojáci přímo zaútočí i na běžence shromážděné u hranice, kterých je podle odhadů kolem 5000. Většina z nich podle AP opustila své domovy ve strachu před vojáky, nechtějí ale odejít do Turecka, aby se vyhnuli statusu uprchlíka.

Tagy: Sýrie asad vraždy režim

Zdroje: ČTK