Sýrie: V případě zahraničního útoku použijeme chemické zbraně

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Syrská vláda nehodlá použít chemické zbraně proti Syřanům, ale sáhne k nim v případě zahraničního útoku. Na tiskové konferenci to dnes řekl mluvčí syrského ministerstva zahraničí Džihád Makdisí. Komentoval také výzvu Ligy arabských států (LAS) k odstoupení prezidenta Bašára Asada, kterou označil za vměšování do vnitřních záležitostí Sýrie. Irácká vláda nařídila otevření všech hraničních přechodů pro uprchlíky ze Sýrie. Ruský prezident Vladimir Putin zopakoval stanovisko Moskvy, že syrská krize musí být řešena cestou jednání, nikoliv vojenským zásahem.

Irácký premiér Núrí Málikí dnes nařídil složkám pohraniční stráže, aby vpustily do země všechny syrské uprchlíky. Agentuře Reuters to řekl generál Isám Džasím z přechodu Al-Valíd na jihu Iráku, který mají pod kontrolou syrské vládní síly. Syrští rebelové obsadili severnější přechod Al-Búkamál na hlavní obchodní trase mezi oběma zeměmi. Nakrátko kontrolovali také přechod Rabíja u severoiráckého Mosulu, než ho znovu obsadili vládní vojáci.

Zástupci zemí LAS se v neděli v Dauhá dohodli na tom, že liga Asadovi a jeho rodině zajistí bezpečný odchod, pokud se vzdá moci.

Putin je pro dialog, nikoli zbraně

Putin dnes v Soči zopakoval stanovisko Ruska, že syrská krize musí být řešena cestou jednání, nikoliv silou zbraní. Varoval, že v případě svržení Asadovy vlády by občanská válka v Sýrii mohla pokračovat s vyměněnými rolemi.

Syrská armáda se o víkendu snažila získat zpět oblasti dobyté předtím opozicí. Těžké boje jsou i dnes hlášeny z Halabu, ale Damašek se podle Makdisího postupně zklidňuje a situace by se mohla vrátit do normálu do několika dní.

Kruté boje v Mazza a Halabu

Armáda vytlačila povstalce například z rezidenční damašské čtvrti Mazza. Tam bylo podle opozice zavražděno asi 30 neozbrojených mužů za to, že údajně opozici pomáhali. Jejich těla nesla stopy po střelných ranách, jeden z mužů jich měl v těle 18. Tři měli ruce spoutané za zády a někteří byli v pyžamech. Několik mrtvých prý mělo zlomené nohy nebo jim chyběly prsty.

V případě Halabu je na videu opozice vidět bojovníky radující se a modlící se u zničeného tanku a také muže, kteří obklíčili zajatý tank. Tvrdě se bojuje v severních částech města, odkud mnoho obyvatel uprchlo. Turecko z něj dnes stáhlo svého konzula.

Jedině proti napadení zvenčí

Makdisí na tiskové konferenci ujišťoval, že vláda sáhne k chemickým zbraním jedině tehdy, bude-li čelit napadení zvenčí. "Sýrie chemické zbraně v žádném případě nepoužije proti Syřanům," prohlásil. Tyto zbraně prý armáda pečlivě střeží. Makdisí ale nevyloučil, že biologické zbraně někdo poskytne opozici a ta je "použije proti jedné vesnici". Pak by prý opozice mohla z útoku obvinit armádu.

Analytici nepřestávají kritizovat Rusko a Čínu za třetí využití práva veta v Radě bezpečnosti OSN. Podle nich to znehodnotilo mírový plán Kofiho Annana a Syřany ponechalo v situaci, kdy nemohou spoléhat na žádné diplomatické řešení, ale jedině na boj do poslední chvíle.

Aeoroflot přestane létat

Ruské aerolinie Aeroflot, které jako jediné v Rusku zajišťují letecké spojení do Sýrie, 6. srpna lety Moskva-Damašek přeruší. Do té doby bude Aeroflot repatriovat Rusy, kteří chtějí ze Sýrie odjet. Důvod je podle mluvčí aerolinek prudký pokles počtu pasažérů.

LAS ve snaze zabránit dalším bojům nabízí Asadovi bezpečnost výměnou za rychlou rezignaci. Vyzvala také syrskou opozici a Svobodnou syrskou armádu, složenou z dezertérů, aby vytvořily přechodnou vládu. LAS si také přeje, aby OSN pozměnila Annanův mandát v tom smyslu, že se má zvláštní zmocněnec nyní zaměřit na to, aby Asada přesvědčil k odstoupení a zajistil předání moci. Zástupci LAS s těmito návrhy odjedou vyjednávat do Moskvy a Pekingu.

Tagy: Sýrie

Zdroje: ČTK