Sýrie prokazatelně věděla, že útočí na turecké letadlo

- Aktuality autor: red

Syrští představitelé dobře věděli, že jejich armáda v pátek sestřelila tureckou stíhačku. Je to zřejmé ze zachycené konverzace, v níž se o letadle hovoří jako o stroji souseda. Tureckému deníku Hürriyet to sdělil zdroj z turecké rozvědky. Damašek tvrdí, že Syřané netušili, z jaké země letadlo je.

PSALI JSME: Sýrie diktátora Asada sestřelila turecké letadlo v mezinárodním prostoru

"Máme záznamy dialogu Syřanů před a po sestřelení. Použili v něm pro označení našeho letadla turecké slovo komşu, což znamená soused. Potom vyslovili arabský výraz pro letadlo," tvrdil listu jeden z členů rozvědky.

Posádka prý měla zapojený systém IFF, který umožňuje armádám stroje identifikovat. "Syrští představitelé měli už při pohledu na radar automaticky vědět, že jde o turecké letadlo," sdělil zdroj listu.

Komentátoři sestřelení hodnotí jako důkaz připravenosti syrské armády, ale také jako důkaz nervozity, která v ní panuje, a rovněž jako sílící sklon k vojenské konfrontaci se severním sousedem.

Turecký generální štáb dnes upozornil, že turecký vzdušný prostor byl letos narušen už ve 114 případech. Všechny incidenty byly ale vyřešeny v klidu. "Kdybychom vždy stříleli bez dotazu, sestřelili bychom letos už 114 letadel, která se dostala do našeho vzdušného prostoru," sdělil zástupce generálního štábu deníku Milliyet.

Nejčastěji se v tureckém prostoru objevila řecká letadla, ale také italská a izraelská. "Incidenty, při nichž je narušen vzdušný prostor, se stávají téměř denně. V rámci minut jsou řešeny v souladu s mezinárodními zákony," uvedl turecký generální štáb.

Sýrie prokazuje nehoráznou drzost

Jenom minulý týden prý do tureckého prostoru vlétlo šest strojů a piloti vždy po varování od tureckého personálu prostor opustili. U rychlých letadel, jako jsou stíhací stroje, je prý narušení v řádu dvou kilometrů "přirozené". "Narušení leteckého prostoru se řeší varováním," vysvětlil vojenský zdroj.

Podle záznamů z radarů byla turecká stíhačka F-4 sestřelena ve vzdálenosti asi 24 kilometrů od syrského pobřeží, v mezinárodním prostoru, avšak spadla do syrských teritoriálních vod.

Mluvčí syrského ministerstva zahraničí Džihád Makdisí na dnešní tiskové konferenci zopakoval, že letadlo vstoupilo do syrského vzdušného prostoru, což je "zjevné narušení suverenity Sýrie". Protiletadlová obrana prý musela reagovat bez prodlení. Letadlo letělo velmi rychle ve výšce 100 metrů a obrana by "ho sestřelila, i kdyby bylo syrské", sdělil mluvčí. Stroj prý zlikvidovala protiletadlová střela, nikoli radarově naváděné střely, jak se uvádělo dříve.

Makdisí vystoupil na konferenci, aby prý zabránil šíření lží o incidentu. Sýrie podle něj nepřestává mít zájem o sousedské vztahy s Tureckem. Oba piloti stíhačky jsou nadále pohřešovaní a pátrání po nich pokračuje.

Turecko požádalo NATO o konzultace a velvyslanci členských států se s Tureckem sejdou v úterý. Makdisí alianci vzkázal, že "Syrské území je svaté".

Tagy: tajfun

Zdroje: ČTK