Sýrie nepopiratelně použila chemické zbraně, řekl Kerry a naznačil odplatu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Použití chemických zbraní v Sýrii musí šokovat svědomí celého světa. Prohlásil to dnes americký ministr zahraničí John Kerry. O tom, že chemické zbraně byly minulou středu použity proti civilistům, ministr nepochybuje. Místo dnes navštívili inspektoři OSN a mimo jiné měli možnost odebrat krev raněných. 

Barack Obama a John Kerry.

Barack Obama a John Kerry.,zdroj: wordpress.com

"Ty zbraně byly použity. Všechny národy se musí zodpovědně postavit k chemickým zbraním a zajistit, aby už nikdy použity nebyly," sdělil Kerry ve velmi rozhodném prohlášení. Bylo z něj patrné, že USA o tom, že chemické zbraně byly minulou středu v Sýrii použity, nepochybují. 

Kerry hovořil o morální nepřijatelnosti těchto zbraní. Zdůraznil, že prezident Barack Obama je přesvědčen o tom, že za použití "těchto nejodpornějších zbraní" je třeba pohnat viníky k odpovědnosti. 

USA a také některé evropské země dávají najevo, že jsou připraveny k vojenské akci proti Damašku. Rusko ale klade důraz na to, že zatím nebylo prokázáno, že chemické zbraně použila syrská armáda, jak tvrdí opozice. Při útoku minulý týden zahynuly východě a jižně od Damašku stovky lidí. 

Tagy: Sýrie USA chemické zbraně útok na Sýrii

Zdroje: ČTK