Sýrie diktátora Asada přemisťuje chemické zbraně k hranicím, čeká útok

- Aktuality autor: red

Syrská vláda nechala převézt část chemických zbraní na letiště u hranic státu. Tvrdí to opoziční Syrská svobodná armáda (FSA). Damašek v pondělí přiznal, že chemické zbraně vlastní, a pohrozil, že je použije v případě útoku zvenčí.

"My, členové velení FSA, víme přesně, kde tyto zbraně jsou. Oznamujeme, že (prezident Bašár) Asad některé z nich a také zařízení na míchání chemických látek rozmístil na letištích u hranice," uvedla FSA v prohlášení, v němž ale není místo blíže specifikováno.

Režim podle textu se "zbraněmi hromadného ničení manipuluje už několik měsíců s cílem zvýšit napětí a vyvolat tlak na mezinárodní společenství".

Zprávy o chemických zbraních v Sýrii, která nepatří k signatářům smlouvy o nešíření zbraní hromadného ničení, vyvolaly znepokojení. Izrael oznámil, že je odhodlán zabránit tomu, aby se tyto látky stejně jako další moderní zbrojní systémy syrského arzenálu dostaly k radikálnímu hnutí Hizballáh v Libanonu. Americký prezident Barack Obama řekl, že použije-li chemické zbraně, bude to "tragický omyl", z něhož se bude Damašek zodpovídat. Z Pentagonu se ozvala výzva, aby Syřané "na použití těchto zbraní nepomysleli ani na vteřinu".

Mluvčí syrského ministerstva zahraničí v pondělí prohlásil, že vláda v žádném případě chemické zbraně nepoužije proti Syřanům, ale sáhne k nim naopak v případě zahraničního útoku.

Zdroje: ČTK