Sýrie dala včas podklady pro likvidaci svých chemických zbraní

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Sýrie poskytla v termínu mezinárodnímu společenství podrobnosti o svém programu chemických zbraní a podklad na zničení i všech zařízení, které s tímto smrtícím arzenálem souvisí. Uvedla to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), jež na základě mandátu OSN pracuje na dojednané likvidaci syrských chemických zbraní. 

Chemické zbraně, ilustrační foto

Chemické zbraně, ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Rada bezpečnosti OSN schválila v září rezoluci 2118 s cílem předejít úderům USA v Sýrii kvůli chemickému útoku, který si vyžádal velké oběti na životech. Rezoluce předpokládá likvidaci veškerého arzenálu chemických zbraní v Sýrii, jenž se odhaduje na více než 1000 tun. Celá operace se opírá o přesný časový plán postupných kroků a měla by skončit do 30. června 2014. 

Damašek poskytl mezinárodnímu společenství do čtvrtka, tedy v termínu, dokumenty, které umožní naplánovat systematické, úplné a ověřitelné zničení chemických zbraní i zařízení na výrobu a sestavování tohoto arzenálu, uvedlo dnes v prohlášení haagské sílo OPCW. Organizace v pátek sdělila, že její experti již prozkoumali 19 ze 23 těchto zařízení. 

Mise na chemické odzbrojení Sýrie, jíž byla pověřena OPWC, je podle pozorovatelů velmi ambiciózní a nebezpečná. A to především proto, že poprvé v dějinách OPCW se mise uskutečňuje v zemi, kde zrovna zuří občanská válka. 

Tagy: Sýrie chemické zbraně

Zdroje: ČTK