Syřany nechceme, poptáváme ale kvalifikované Ukrajince

- Aktuality autor: art

Ukrajinští specialisté a vysoce kvalifikovaní experti se snáz dostanou do Česka. Vláda chystá pilotní projekt, který by upřednostňoval právě jejich žádosti o pracovní povolení nebo trvalý pobyt. Kvalifikovaného personálu se přitom dlouhodobě nedostává v řadě oborů. 

Pomoct Česku s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků by podle vlády mohli Ukrajinci

Pomoct Česku s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků by podle vlády mohli Ukrajinci,zdroj: Profimedia.cz

Po zlepšení systému přidělování pracovních povolení volá ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO), sám původem ze Slovenska.

Ukrajince přitom označuje za skupinu, která má k Česku blíž než ostatní migranti a se kterou mají čeští zaměstnavatelé dobré zkušenosti. Podobně se o Ukrajincích v debatě o evropských imigračních kvótách vyjádřil prezident Miloš Zeman.

Nový projekt má zjednodušit i administrativní proces na zastupitelských úřadech, které žádosti zpracovávají.

Poptávka zdejších firem po odborně vzdělané pracovní síle roste. Kvůli hospodářskému růstu a snižující se nezaměstnanosti mají podniky problém najít dostatek nových zaměstnanců.

Podle nejčerstvějších dat bylo v Česku v posledním čtvrtletí zaměstnáno 70,5 procenta lidí ve věku od 15 do 64 let. Je to nejvíce od roku 1993. Na konci září byla míra nezaměstnanosti v Česku šest procent. S nedostatkem zaměstnanců se potýkají zaměstnavatelé zvlášť v dělnických profesích.

Například Pardubický kraj zvažuje zřízení kontaktního centra v Užhorodu. Mělo by usnadnit získávání zaměstnanců ze Zakarpatské Ukrajiny v nedostatkových profesích pro firmy v regionu a omezit vliv zprostředkovatelů. Ti využívají tíživé situace lidí na krizí postižené Ukrajině.

Ukrajinci jsou se Slováky nejpočetnější skupinou cizinců žijících v Česku, k letošnímu září jich zde žilo podle údajů Českého statistického úřadu přes 105 tisíc.

Od roku 2009, kdy jich v Česku žilo až 134 tisíc, jejich počet klesá. Ukrajinci patří také mezi nejpočetnější žadatele o mezinárodní ochranu v Česku. Z 679 žádostí o azyl podaných za prvních pět měsíců letošního roku tvořily žádosti občanů Ukrajiny zhruba polovinu.

Dlouhodobě míří Ukrajinci do Česka za prací, o návrat má po propuknutí rusko-ukrajinského konfliktu zájem také víc než tisícovka na Ukrajině žijících krajanů. Letos stát zprostředkoval návrat kolem 250 krajanů, pro příští rok počítá s přesídlením zhruba stejného počtu.

Tagy: Česko domácí česká vláda česká politika pracovní trh pracovní migrace uprchlická krize uprchlíci v Česku

Zdroje: ČTK