Syřané chtějí, aby byl Asad znovu prezidentem, tvrdí ministr

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Obyvatelé Sýrie chtějí, aby se prezident Bašár Asad znovu ucházel o nejvyšší funkci v zemi ve volbách, které se uskuteční letos v létě. Tvrdí to syrský ministr informací Umran Zubí. Ministrovo vyjádření je zatím nejsilnějším náznakem toho, že má Asad v úmyslu zůstat u moci. Zubího slova navíc podle agentury Reuters určitě vyvolají pobouření mezi opozičními politiky a rebely, kteří se již téměř tři roky snaží prezidentovu vládu naopak ukončit.

Bašár Asad

Bašár Asad,zdroj: Getty Images

Jak Zubí uvedl na dnešní tiskové konferenci v Damašku, rozhodnutí o kandidatuře musí současný syrský vůdce učinit sám. Nicméně "syrská ulice" chce, aby se o funkci ucházel. "Je to jeho osobní rozhodnutí, ale mohu vás ujistit, že syrská ulice bude tlačit na prezidenta Bašára Asada, aby kandidoval na prezidenta republiky," dodal ministr.

Asad je prezidentem od roku 2000, jeho druhý sedmiletý mandát vyprší v polovině letošního roku.

Moskva je sice jedním z hlavních spojenců syrského vládního režimu, v prosinci se ale jeden z ruských diplomatů nechal slyšet, že by se měl Asad vyhýbat jakýmkoli prohlášením o možné kandidatuře. Tak by totiž jen zvýšil napětí před plánovanými mírovými rozhovory o Sýrii, které mají začít ve Švýcarsku 22. ledna.

Ministr Zubí se před novináři vyjádřil právě i k této mírové konferenci, nazývané Ženeva 2. Zopakoval, že jakákoli dohoda přijatá na této schůzce musí být následně odsouhlasena v referendu, jinak nebude platná.

Mírovou konferenci o Sýrii svolala do Švýcarska Organizace spojených národů. Jednání má připravit politické řešení syrského konfliktu za účasti zástupců vlády i opozice. První konference se konala předloni, byla však bez účasti syrské vlády a syrské opozice. Syrský prezident se již nechal slyšet, že on sám nedorazí, jeho vláda ale bude na jednáních zastoupena. Účast syrské opozice zůstává nejasná. Zástupci jedné z jejích částí ze Syrské národní rady (SNC) například o víkendu oznámili, že se mírových jednání v Ženevě nezúčastní.

Tagy: Sýrie

Zdroje: ČTK