Sýr Smetanito neparazituje na sýrech Apetito, rozhodl soud

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Sýr Smetanito neklame spotřebitele a neparazituje na sýrech značky Apetito. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, informuje server Aktuálně.cz. Spor mlékárny TPK, která vyrábí sýr Apetito, a společnosti Bel Sýry Česko produkující sýr Smetanito, trval pět let, u městského soudu se projednával podruhé.

Sýr (ilustrační foto)

Sýr (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

TPK vadilo například použití koncovky "ito", která je prý charakteristická výhradně pro Apetito. Podle soudu ale nejde o originální koncovku. Smetanito je prý třeba považovat za originální název, který si zaslouží ochranu. "Není možné od spotřebitele očekávat, že bude číst pozpátku, tedy zprava doleva," uvedl podle serveru soud. 

Hodonínská sýrárna, která patří TPK, i provoz v Želetavě vlastněný Bel Sýry původně patřily pod jeden podnik. Apetito vyráběly obě mlékárny. Po privatizaci ale každá z firem získala jiného majitele a ochrannou známku si jako první zaregistrovala TPK. V Želetavě se proto začal vyrábět sýr se zdvojeným T v názvu - Apetitto. 

Kvůli soudním sporům se přejmenoval na Smetanito. Ani to však firma TPK nepovažovala za dostačující, proto podala návrh na prohlášení neplatnosti. Úřad průmyslového vlastnictví návrh na zneplatnění známky Smetanito v roce 2007 zamítl. Stejně naložil Městský soud v Praze s následnou žalobou. Nejvyšší správní soud (NSS) ale poté vyhověl kasační stížnosti TPK, rozhodnutí soudu zrušil a případ mu vrátil k projednání.

Tagy: české potraviny

Zdroje: ČTK