Syn ´lupičů-gentlemanů´ z Dubence: Nevěděl jsem, že vykrádají banky

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Manželský pár lupičů, kteří byli v pátek zastřeleni při pokusu o přepadení banky v německém Karlsruhe a podle policie měli na svědomí dvě desítky loupeží na jihozápadě Německa, pocházel z Dubence, malé obce na jihu Čech a zanechal po sobě dvacetiletého syna.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Píše to německý nedělník Bild am Sonntag, podle něhož mladík netušil, že rodiče zamířili na osudovou akci do Karlsruhe. 

"Řekli mi, že pojedou za přáteli do Prahy," citoval list syna údajných "lupičů-gentlemanů", po nichž německá policie 15 let neúspěšně pátrala. Za tu dobu si podle ní přepadeními bank přišli zhruba na dva miliony eur (asi 50 milionů Kč). Zda je mrtvá dvojice z Česka skutečně těmito zločinci, musí ale ještě potvrdit testy DNA. 

"Říkal mi, že je bohatý bookmaker"

O kriminální činnosti své matky a nevlastního otce syn prý nevěděl. "Vždycky mi říkal, že je bookmaker na sportovní sázky," citoval dále Bild am Sonntag mladíka, který před 15 lety přišel při autonehodě o biologického otce.

Po ní se jeho matka seznámila s novým partnerem a tehdy také podle německé policie začala série přepadení bank v Karlsruhe, Mannheimu a v jižním Falcku, při nichž pachatelé vystupovali velmi zdvořile a za loupeže se dokonce omlouvali. Proto si vysloužili přezdívku "lupiči-gentlemani". Kriminalisté je přesto hodnotili jako nebezpečné, neboť vždycky dávali najevo, že nebudou váhat použít zbraň.

Tu čtyřicetiletý muž a jeho o dva roky mladší manželka použili i v pátek, kdy při útěku z banky s lupem zhruba 10 tisíc eur (asi 252000 Kč) v centru Karlsruhe pálili po zasahujících policistech. Osmadvacetiletou ženu v uniformě přitom těžce zranili na noze, její zdravotní stav se ale prý lepší.

Loupili i v Česku?

Německá policie střelbu opětovala a muže zastřelila. Jeho partnerka si pak podle vyšetřovatelů nejspíš vzala život sama výstřelem do úst. 

Česká policie v sobotu uvedla, že tento pár kvůli trestné činnosti v ČR stíhán nebyl. Nevyloučila však, že se pomocí současného vyšetřování zjistí, že se manželé podíleli na dosud neobjasněných zločinech i v Česku.

Žili v Dubenci, ale nijak se neprojevovali

Manželé žili v jihočeské obci Dubenec. Ve vsi žili asi deset let, na veřejnosti se nijak neprojevovali a bylo to, jako kdyby tady nežili, řekla obyvatelka obce.

Manželé Josef a Růžena si v Dubenci, který je součástí obce Dívčice, koupili bývalou "obecní" pastoušku, kterou zrekonstruovali. Dům je obehnaný asi dvoumetrovým dřevěným plotem, takže na něj není ani vidět.

"Kdo u nich byl, říkal, že to tam mají hezké," uvedla žena. Nikdy prý s nimi nebyly žádné problémy, přišli vždy jen zaplatit poplatky na obecní úřad. Nechodili ani na žádné akce, které se v Dubenci konaly.

Tagy: policie střelba Německo muz lupiči

Zdroje: ČTK