Symbol americké demokracie se zmenšuje. Už je o 25 centimetrů kratší

- Aktuality autor: str

Jeden ze symbolů americké metropole Washingtonu už není vysoký 169,3 metru, jak stojí stále v učebnicích dějepisu. Monument na počest prvního prezidenta Spojených států George Washingtona je dle nových měření o 25,4 centimetrů nižší. Obelisk ale i po přeměření zůstává nejvyšší stavbou centra federální vlády.

Washingtonský monument je o 25 centimetrů nižší, než se původně udávalo

Washingtonský monument je o 25 centimetrů nižší, než se původně udávalo,zdroj: Profimedia.cz

Památník z žuly, mramoru a pískovce navíc dál platí za nejvyšší stavbu svého druhu a to i přes to, že obdobné monumenty v Texasu či KLDR ho výškou předčí. Oficiálně však nejde o pravé obelisky.

Washingtonská věž byla dokončena v roce 1884. Ze stejné doby je i záznam o její výšce. Tehdejší měřitelé za výchozí bod považovali čtyři mosazné značky v rozích památníku, které dnes leží 23 centimetrů pod povrchem. Není však vyloučeno, že před více než sto lety tomu bylo jinak. Kamenný monument se za dlouhá desetiletí nesrazil, jenom metody měření jsou dnes přesnější. 

Nové měření američtí historici uskutečnili po zemětřesení v roce 2011. Památník byl kvůli rekonstrukcím následně až do jara loňského roku uzavřen. Dnes je veřejnosti opět přístupný. 

Tagy: KLDR Spojené státy americké Washington DC zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK