Svoboda se stal předsedou pražské ODS

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Pražský primátor Bohuslav Svoboda se podle očekávání stal novým předsedou pražské ODS. Podpořilo jej 68 z 95 hlasujících delegátů. Ve funkci nahradil Borise Šťastného, který dnes oficiálně ohlásil rezignaci. Svoboda měl pouze jednoho protikandidáta, bývalého radního Jiřího Janečka, který v tajné volbě dostal deset hlasů.

Z celkového počtu 96 delegátů sněmu si jich hlasovací lístek vyzvedlo 95. Čtyři lístky byly neplatné, 13 členů nepodpořilo ani jednoho kandidáta. Nyní se bude volit první místopředseda pražské ODS. Na funkci kandiduje náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček.

Svoboda před svým zvolením delegátům sněmu řekl, že je potřeba obnovit dominantní postavení ODS v Praze. To podle něj není možné učinit pokračováním v dosavadní politice, kdy ODS hrozila ztráta voličské základny a úpadek strany do bezvýznamnosti. "Napětí v pražské organizaci nezpůsobila rychlá výměna koalice (na pražské radnici), ta naopak zhoubný rozkladný proces zastavila a z bodu rozvratu udělala bod obratu," řekl delegátům Svoboda. Na konci loňského roku se dohodl na koalici s TOP 09, která nahradila dosavadní spolupráci s ČSSD.

Podle Svobody musí pražská ODS přestat "s neustálými pocity ukřivděnosti", a naopak prací, komunikací a volebními úspěchy poukázat na to, že zástupci Prahy patří do užšího vedení strany. "Jenže předtím je třeba dominantní postavení ODS v Praze obnovit, a to znamená znovu získat důvěru našich kmenových, a pokud možno, i nových voličů. To nepůjde pouhým opakováním postojů a způsobů, kvůli nimž jsme o jejich důvěru přišli," konstatoval Svoboda. Zvolení primátora předsedou regionální organizace označil za signál obnovení vnitrostranické jednoty.

Tagy: svoboda ODS Praha Šťastný vedení

Zdroje: ČTK