Svoboda čistí magistrát, trio ´mocných´ končí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Na pražském magistrátu skončí mocní muži, ředitelé investičního odboru Jiří Toman, obchodních aktivit Peter Ďurica a odboru informatiky Ladislav Kočí. Odvolat je chce primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Informaci serveru Euro.cz potvrdil zdroj z magistrátu. 

Zejména o Tomanovi a Ďuricovi se dlouhodobě mluvilo jako o nejmocnějších mužích pražské radnice. Šéfovali odborům, které rozhodovaly o největších městských zakázkách. Starali se například o výstavbu tunelového komplexu Blanka. Kontrolovali tak tok peněz v řádu desítek miliard korun. 

Podle Euro.cz Svoboda již rozhodl o konci tří magistrátních šéfů, osud dalších dvou je ohrožen. Zdroj z magistrátu řekl, že Svoboda právě o tomto tématu jedná. Vedení města se chce k odvolání oficiálně vyjádřit ještě v pátek večer.

Měli přístup ke švýcarskému kontu Bémova přítele?

Změny na vedoucích místech odborů nejsou nijak překvapivé. Především o Tomanovi a Ďuricovi se dlouhodobě spekulovalo, že budou muset ve svých funkcích skončit. To, že nastanou změny v čele některých odborů, několikrát potvrdil i sám Svoboda. 

Jméno Tomana i Ďurici bylo v minulosti spojováno se špatnou pověstí pražského magistrátu. Podle médií měli údajně například přístup ke švýcarskému kontu podnikatele Romana Janouška, který je blízkým přítelem bývalého primátora Pavla Béma (ODS). Švýcarská policie Janouška kvůli jeho kontu vyšetřovala pro podezření z praní špinavých peněz. Toman a Ďurica ale tuto informaci popírají.

Tagy: svoboda odvolání magistrát

Zdroje: ČTK