Svět podle vědců ohrožuje nová bakterie z Asie

- Aktuality autor: red

Do Británie a zřejmě i do dalších zemí a oblastí se z Asie dostala bakterie nazvaná NDM-1, která je odolná vůči téměř všem antibiotikům a která by se mohla rozšířit a dokonce i zabíjet lidi po celém světě.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Uvedli to britští vědci ve zprávě, kterou ve středu zveřejnil britský odborný časopis The Lancet Infectious Diseases. 

Nová bakterie byla zjištěna u 37 britských pacientů, z nichž někteří předtím navštívili Indii a Pákistán, aby podstoupili plastickou či jinou operaci.

"Indie nabízí plastickou chirurgii Evropanům a Američanům a je pravděpodobné, že se NDM-1 rozšíří po světě," uvedli autoři zprávy. Bakterii se prý již objevila v USA, Kanadě, Austrálii a v Nizozemsku. 

Proti této bakterii přitom působí jen dvě antibiotika a jedno z nich je navíc málo účinné. "Pokud dovolíme, aby se tyto infekce šířily bez potřebné léčby, povede to nejspíš k určité úmrtnosti. Musí proto vzniknout celosvětový dohled a nová antibiotika proti tomuto druhu bakterie," zdůraznil Timothy Walsh. 

V rozhovoru pro britskou zpravodajskou stanici BBC dále varoval, že takzvaná zdravotní turistika by se v příštích letech mohla zvyšovat o 30 procent ročně. Šířit bakterii NDM-1 přitom mohou i další formy cestování po světě, dodal vědec Walsh z britského Cardiffu.

Zdroje: ČTK