Svěrák vysoudil na Bauhausu omluvu a 200.000

- Aktuality autor: red

Herec a scenárista Zdeněk Svěrák dnes vysoudil u brněnského krajského soudu na firmě Bauhaus omluvu a odškodné 200.000 korun za to, že v roce 2004 použila v reklamě bez jeho svolení část jeho textu písně Dej cihlu k cihle (Dělání) z pohádky Princové jsou na draka.

Firma tak porušila Svěrákova autorská práva, uvedl k verdiktu soudce Miloš Holeček. Kromě vyplacení odškodného Svěrákovi je Bauhaus povinen zveřejnit omluvu v některém z celostátních deníků, a to o velikosti jedné osminy strany. Společnost se proti rozsudku může odvolat k olomouckému vrchnímu soudu.

Společnost prodávající výrobky pro kutily, stavebniny a zahradní techniku použila část textu písně k podpoře prodeje míchačky. Na 211 reklamních plochách firmy se v září 2004 objevil slogan "upeč...třeba zeď...".

Svěrák se tehdy proti postupu Bauhausu ohradil. Podal žalobu s tím, že firma bez jeho svolení neoprávněně změnila a užila část verše z jeho textu.

Písnička pochází z pohádky Princové jsou na draka z roku 1980. V písni se objevuje Svěrákův verš "upeč třeba chleba, postav třeba zeď".

Tagy: soud omluva odškodnění Svěrák

Zdroje: ČTK