Švédský prodejce nábytku IKEA oznámil rekordní zisky

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Největší světový prodejce nábytku IKEA hospodařil v posledním finančním roce do konce srpna s čistým ziskem 3,3 miliardy eur (90,6 miliardy Kč), což je nový rekord. Firma dnes také sdělila, že výdaje spotřebitelů začínají na mnoha trzích oživovat. 

Meziročně se čistý zisk za 12 měsíců do konce srpna zvýšil o 3,1 procenta. "Spotřebitelské výdaje se v mnoha zemích zlepšují," sdělil generální ředitel firmy Peter Agnefjäll. "I když náročná ekonomická situace nemusí být u konce, jsou to dobrá znamení." 

Pro švédský nábytkářský řetězec jsou největšími trhy Německo, USA a Francie. Z Evropy jí plyne skoro 70 procent všech tržeb. Především státy v eurozóně se ale v minulé době potýkaly s úspornými opatřeními a zpomalením globální ekonomiky, což zasáhlo náladu spotřebitelů i jejich kupní sílu, napsala agentura Reuters. 

IKEA sdělila, že pozorovala silný růst v Rusku, USA a Číně, kde otevřela dva nové obchodní domy. Jižní Evropu nadále trápí dopady úvěrové krize a pokles mnoha ekonomik regionu. Firma si tu sice všimla určitých dobrých signálů, tržby ve Španělsku a v Itálii, které patří k největším ekonomikám eurozóny, ale klesly. 

IKEA má ve 26 zemích více než 300 obchodů, které v uplynulém finančním roce navštívilo zhruba 680 milionů lidí. Společnost sdělila, že v současném fiskálním roce plánuje investovat 2,5 miliardy eur do továren, obchodů, zelené energie a nákupních center.

Data z loňského října ukázala, že tržby IKEA v posledním fiskálním roce stouply o 3,1 procenta na 27,9 miliardy eur. Firma dnes znovu uvedla, že do roku 2020 chce dosáhnout dvojnásobných tržeb zhruba ve výši 50 miliard eur. 

Tagy: zisk IKEA

Zdroje: ČTK