Švédsko vydalo nový zatykač na zakladatele WikiLeaks

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Švédská prokuratura ve čtvrtek vydala nový mezinárodní zatykač na zakladatele kontroverzního serveru WikiLeaks Juliana Assangeho, a to kvůli podezření ze sexuálních deliktů.

Zdůvodnila to tím, že bylo třeba odstranit některé formální nedostatky v předchozím zatykači. Stalo se tak poté, co nejvyšší soud potvrdil platnost požadavku na Assangeho zatčení, který vydala švédská justice předminulý týden. Prokuratura vyjádřila přesvědčení, že Assange bude brzy zatčen. 

"Vycházím z toho, že se dočkáme zatčení Juliana Assangeho, abychom mohli uzavřít vyšetřování," řekla podle DPA vrchní státní zástupkyně Marianne Nyová. 

BBC upozorňuje, že Assange nebyl dosud formálně obviněn (je stále jen vyšetřován) a sám podstatu obvinění od počátku popírá. Již v létě tvrdil, že jde o součást očerňovací kampaně proti němu řízené z USA. 

Assange: Jsou za tím americké tajné služby

Švédský nejvyšší soud rozhodl o platnosti požadavku na zatčení Assangeho v rámci posuzování jeho odvolání proti zatykači. Odvolání soud zamítl jako neodůvodněné. Platí tak předchozí rozhodnutí stockholmského apelačního soudu, jenž už jedno Assangeovo odvolání proti zatykači zamítl. Assangeův právník Björn Hurtig podle AFP uvedl, že jeho mandant napadne i své případné vydání do Švédska, pokud bude zatčen. 

Už třetí zatykač na Assangeho švédské úřady vydaly kvůli podezření, že obtěžoval jednu ženu a další na jiném místě údajně znásilnil při srpnové návštěvě Švédska. Podle DPA, odvolávající se na švédská média, prý šlo o to, že Assange údajně od obou žen vyžadoval nechráněný sex a nakonec si ho proti jejich vůli vymohl.

První zatykač ze srpna švédská prokuratura stáhla, ale v září oznámila, že bude Assange nakonec přece jen vyšetřován. Obviněný tvrdí, že je nevinen a už dříve naznačoval, že za jeho obviněními ze sexuálních deliktů mohou stát americké tajné služby. 

Američané zase chtějí Assange stíhat za špionáž

Americké úřady se údajně snaží zjistit, zda by jej mohly stíhat kvůli špionáži. Portál WikiLeaks, který se specializuje na zveřejňování tajných dokumentů, totiž letos už dvakrát zveřejnil tajné dokumenty o válce v Iráku a o spojeneckých operacích v Afghánistánu. Vysloužil si za to ostrou kritiku Pentagonu. 

V neděli začal publikovat 251 tisíc tajných diplomatických depeší USA, což vyvolalo rozhořčení a zděšení Washingtonu a rozpaky mnoha vlád. Italský ministr zahraničí Franco Frattini označil zveřejnění americké diplomatické korespondence za "11. září světové diplomacie". 

Assange je na útěku, zřejmě je v Anglii

Současné místo Assangeova pobytu oficiálně není známo. Podle britského tisku se devětatřicetiletý Australan, jehož stíhá i Interpol, nachází ve Velké Británii a tamní policie prý na něj má kontakt. Deník The Independent uvedl, že Assange je pravděpodobně v jihovýchodní Anglii. 

"Scotland Yard ví, kde se nachází, bezpečnostní služby různých zemí vědí, kde se nachází," řekl agentuře AFP rovněž Assangeův advokát Mark Stephens, podle něhož je jeho klient pro mnoho vlád nepřítelem číslo jedna. 

Mluvčí WikiLeaks podle The Independent uvedl, že Assange čelí výhrůžkám zavraždění, a proto se musí ukrývat. Assange údajně britské policii při svém příjezdu do země v říjnu na sebe dal kontakt. Policejní zdroj listu potvrdil, že britská policie má Assangeovo telefonní číslo a ví, kde se nachází. 

Švédové museli vydat nový zatykač

Britská agentura pro boj s organizovaným zločinem (SOCA) však zatím údajně z technických důvodů nedala pokyn k zatčení stíhaného, protože dosavadní evropský zatykač vydaný na popud švédského státního zastupitelství prý měl formální chybu.

"Procedura vyžaduje, aby maximální výše trestu požadovaná pro Assangeho byla pro každý ze zločinů, z nichž je podezřelý, (v zatykači) upřesněna," řekl agentuře AFP Tommy Kangasvieri, jenž je u švédské policie odpovědný za předávání vydaných zatykačů Interpolu. Proto nyní stockholmská prokuratura vydala nový.

Tagy: znásilnění dokumenty zatykač interpol Assange

Zdroje: ČTK