Švédsko čekají předčasné volby. Přeje si je většina občanů

- Aktuality autor: var

Švédská menšinová levicová vláda neprosadila v parlamentu rozpočet na příští rok a sociálnědemokratický premiér Stefan Löfven v reakci na to vyhlásil předčasné volby na jaro 2015. Vyhlášení voleb v průzkumu schválilo 69% občanů. Volby se přitom konaly v září a kabinet je u moci teprve od října.

Švédský premiér Stefan Löfven neprosadil rozpočet a vyhlásil předčasné volby

Švédský premiér Stefan Löfven neprosadil rozpočet a vyhlásil předčasné volby,zdroj: Profimedia.cz

Švédský parlament je v současnosti rozdělen na tři nesmiřitelné tábory - strany menšinové vlády levého středu, strany pravého středu, a extrémní pravice, jejíž popularita u voličů stoupá především díky kritice benevolentní přistěhovalecké politiky.

Parlament místo vládního návrhu schválil variantní rozpočet opoziční Umírněné koaliční strany (Moderaterna). Hlasovali pro něj také poslanci krajně pravicových Švédských demokratů, kteří jsou po zářijových volbách třetí nejsilnější stranou v parlamentu.

Zářijové volby vyhráli Löfvenovi sociální demokraté s 31% hlasů a porazili dosud vládnoucí Moderaternu bývalého premiéra Frederika Reinfeldta, který tak musel po osmi letech do opozice. Nové volby se mají konat 22. března.

Tagy: Švédsko rozpočet předčasné volby zahraniční politika krajní pravice

Zdroje: ČTK,Vlastní