Švédská prokuratura stáhla zatykač na zakladatele WikiLeaks

- Aktuality autor: red

Stockholmská prokuratura stáhla zatykač na zakladatele internetového serveru WikiLeaks Juliana Assangeho, který na něm nedávno zveřejnil tajné materiály o vojenských operacích v Afghánistánu.

Jeho obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování během pobytu ve Švédsku prokuratura označila za neopodstatněné. Oznámily to agentury AP a DPA s odvoláním na krátké prohlášení hlavní prokurátorky Evy Finneové.

Informaci o obvinění Assangeho a o tom, že na něj byl ve Švédsku vydán zatykač, zveřejnily dnes v průběhu dne tiskové agentury a servery s odvoláním na švédský deník Expressen a policejní zdroje. Zpráva o obvinění zakladatele serveru nedlouho poté, co byly na tomto webu zveřejněny tajné dokumenty o vojenských operacích a údajně měly být zakrátko publikovány další, vyvolala okamžitá podezření, že jde o očerňovací kampaň vedenou americkou vládou, napsal na svém zpravodajském blogu server CNN.

Devětatřicetiletý Australan Assange, zakladatel serveru WikiLeaks zaměřeného na zveřejňování tajných informací, byl podle původní informace podezřelý z toho, že minulou sobotu v noci údajně obtěžoval jednu ženu v bytě ve Stockholmu, a poté prý další ženu znásilnil v sousedním městě Enköping.

Assange daná obvinění odmítl. "Zajímavou otázkou je, proč tato obvinění přicházejí právě v této době. Policie mě nekontaktovala. Ta obvinění jsou nepravdivá," napsal Assange podle serveru thelocal.se v e-mailu zaslaném do švédského deníku Dagens Nyheter.

Agentura AP citovala ze stránky WikiLeaks na sociální síti Twitter vyjádření, podle kterého současné obvinění ze znásilnění považují zástupci serveru za "špinavou hru". Je podle nich prý zbytečné uvádět, že cílem je odvést pozornost od jiných věcí.

"O obvinění (Julian) nevěděl do té doby, než si o něm dnes ráno přečetl v pravicovém listu Expressen. Existují mocné organizace, které chtějí WikiLeaks uškodit," řekla podle serveru news.oneindia.in jedna z Assangeových kolegyň Kristinn Hrafnssonová.

Assange přijel do Švédska podle zahraničních webů na pozvání asociace křesťanských sociálních demokratů, dojednával zde spolupráci se švédskou Pirátskou stranou a zúčastnil se tiskové konference. Tam oznámil, že má v úmyslu na webu zveřejnit další další tajné vojenské dokumenty o válce v Afghánistánu, napsal server telegraph.co.uk. Není zřejmé, zda stále pobývá ve Švédsku.

Koncem července server WikiLeaks zveřejnil takřka 77.000 tajných dokumentů o spojeneckých operacích v Afghánistánu. Vyvolal tím mediální smršť a ostrou kritiku Pentagonu, podle nějž server prý ohrozil bezpečnost informátorů a účastníků operací.

Zbývajících 15.000 dokumentů chce WikiLeaks zveřejnit v následujících týdnech. Podle serveru CNN slíbila WikiLeaksu pomoc švédská Pirátská strana. WikiLeaksu prý pronajme zdarma prostor na svých serverech jako součást svého politického poslání.

Informaci zástupců WikiLeaksu, že Pentagon je s nimi ochoten jednat o spolupráci při kontrole a odstraňování citlivých dat, o kterou ho požádali, Pentagon popřel.

Tagy: sex wikileaks

Zdroje: ČTK