Švédská princezna Madeleine se provdala za amerického bankéře

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Švédská princezna Madeleine se dnes v královské kapli ve Stockholmu provdala za amerického bankéře Christophera O'Neilla. Obřadu přihlíželo téměř 500 hostů jak z královských rodin, tak i z řad podnikatelů a celebrit. Madeleine je čtvrtou v pořadí následníků trůnu po své sestře Victorii, neteři Estelle a bratru Carlu Philipovi a je nepravděpodobné, že by se někdy stala hlavou švédského státu.

Svatba švédské princezny

Svatba švédské princezny,zdroj: Getty Images

Třicetiletou princeznu dovedl k oltáři její otec, král Carl XVI. Gustaf, za zvuku tradičního švédského svatebního pochodu v podání dětského sboru. Madeleine měla na na sobě svatební šaty se čtyřmetrovou vlečkou, které navrhl módní návrhář Valentino Garavani. Na obřadu vystoupila i zpěvačka skupiny Roxette Marie Fredrikssonová a hvězda muzikálu Fantom opery z Broadwaye Peter Joback. Jejich vystoupení manželský pár viditelně dojalo. 

Princezna přečetla svůj svatební slib ve švédštině a její o osm let starší druh v angličtině. Po obřadu se novomanželé za jásotu tisíců přihlížejících lidí políbili na schodech královského paláce. "Doufáme, že bude v budoucnosti opravdu šťastná," uvedla Julia Hülsmanová, která na svatbu přijela až z Mnichova. 

Po obřadu měli novomanželé v plánu projet i s průvodem centrem švédské metropole v kočáru taženém koňmi. Následně se přesunuli lodí do královské rezidence vzdálené deset kilometrů od centra Stockholmu, kde se konala soukromá svatební oslava. 

Hosté i z čokoládoven

Na svatbu dorazili vzácní hosté z celého světa, mimo jiné syn britské královny Alžběty II. princ Edward s manželkou Sofií, japonský princ Takamado a dále princové a princezny z Norska, Dánska, Řecka, Lucemburska a Monaka. O'Neill rovněž pozval své zámožné přátele, majitele automobilky Opel Georga von Opela, vlastníka čokoládoven Cadbury Joela Cadburyho či kolumbijského miliardáře Alejandra Santo Dominga. 

Madeleine je nejmladší dcerou švédského královského páru. Zhruba před deseti lety jí švédská veřejnost znala jen jako "večírkovou princeznu", která ráda obcházela stockholmské noční kluby a ne každému se tento styl života zamlouval. Švédové si tak mnohem více oblíbili její "klidnější" sestru Victorii, která se v červnu 2010 provdala za dlouholetého přítele a trenéra fitness Daniela Westlinga. 

Právě ve stejném roce odjela nejmladší princezna do New Yorku poté, co zrušila zasnoubení se švédským právníkem Jonasem Bergströmem, který ji údajně podváděl. Tam začala pracovat pro neziskovou organizaci pomáhající dětem a seznámila se přes společné přátele se svým budoucím mužem. Zasnoubení oznámili loni v říjnu.

Tagy: Švédsko

Zdroje: ČTK