Svědek v kauze Ratha: Říkalo se, že zakázky řídila Pancová a Kott

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Jednatel zdravotnické firmy Fresienius Medical Care David Prokeš dnes řekl soudu v projednání kauzy exposlance Davida Ratha obžalovaného z korupce, že zakázky ve Středočeském kraji organizovala Kateřina Pancová a Petr Kott. Podle něj se o jejich vlivu na tendry "hovořilo k kuloárech", důkazy ale o tom prý nemá. Oba jsou v kauze také obžalovaní.

David Rath a Kateřina Pancová u soudu

David Rath a Kateřina Pancová u soudu,zdroj: isifa/MAFRA/František Vlček

Prokeš vypovídal před Krajským soudem v Praze k zakázce na vybavení v nemocnici v Mladé Boleslavi. Podle obžaloby je to jeden z tendrů, který provázela korupce. Prokeš uvedl, že podmínky zakázky předem znevýhodňovaly jiné uchazeče. V případě firmy, kterou zastupoval, prý účast v zakázce znemožnila váha přístrojů určených k infúzi. "Posuzoval jsem to podle svého subjektivního názoru," řekl na dotaz advokátů při soudním výslechu. 

Podle "kuloárních informací" zakázky řídila někdejší šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, náměstek krajských nemocnic Petr Kott. Oba lékaři jsou mezi obžalovanými. Kott byl v minulosti také poslancem a šéfoval středočeské pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny. Prokeš uvedl, že se o jejich vlivu pouze hovořilo, ale důkazy o tom nemá. S Kottem o zakázce jednal. Důvodem prý bylo to, že jej považoval za člověka znalého situace a odpovědného úředníka. 

Prokeš naznačil, že zakázka mohla být předem "ušitá na míru" a podmínky mohla splnit pouze společnost B. Braun medical Care. Její manažer, Jan Hájek je mezi obžalovanými. 

Obžaloba viní v kauze 11 lidí z upravování zakázek ve zdravotnictví a také při opravách staveb. Státní zástupce Petr Jirát na základě policejních odposlechů označuje jako organizátory Pancovou s Kottem, přičemž Rath údajně o všem coby hejtman věděl a dělil se o úplatky. Dopředu se prý vybírali vítězové tendrů za úplatu. 

Soud případ projednává od počátku srpna a pokračuje nejméně do února příštího roku. Rath s Kottem jsou od loňského května, kdy je policie zadržela, ve vazbě, Pancovou soud nedávno z vězení propustil. Zbylí obžalovaní jsou šéfové a manažeři různých firem. 

Tagy: kauza Rath

Zdroje: ČTK