Své spory nebudeme vynášet na veřejnost, slíbili si lídři koalice

- Aktuality autor: red

Lídři vládních stran si slíbili, že nebudou vnitrokoaliční spory vynášet na veřejnost. Premiér a předseda ODS Petr Nečas po středeční schůzce ovšem připustil, že rozpory v různých oblastech trvají.

Nečas však dodal, že rozhodující slovo bude mít vláda, která podle něj řešení najde. 

"Dohoda je, že bude dobrá vůle," uvedl předseda Věcí veřejných (VV) Radek John, který v minulých dnech volal po jednání s koaličními partnery kvůli přestřelkám Nečase s ministrem financí a místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem

Představitelé vládních stran se do sebe nedávno pustili kvůli změnám zákoníku práce a také koordinaci evropské politiky. TOP 09 v čele s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem odmítá, aby měl koordinaci této politiku na starosti státní tajemník pro EU místo premiéra Nečase. Ten na oplátku vyčetl TOP 09, že se nesnaží hlouběji reformovat trh práce.

Novely, které navrhl místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek jako ministr práce a sociálních věcí, pokládá premiér za málo ambiciózní a chce o nich v koalici dále jednat i za cenu, že do konce roku nebudou přijaty. TOP 09 ale trvá na tom, aby novely začaly platit od začátku příštího roku kvůli nezbytným rozpočtovým úsporám. Podle Drábka je návrh, který kritizovaly odbory, vypracován přesně v souladu s koaličními dohodami. 

Podle šéfa TOP 09 Schwarzenberga se nynější situace odvíjí od nadcházejících komunálních voleb. Novinářům řekl, že pro vládu je nutné najít shodu, nicméně před volbami je samozřejmé, že jednotlivé strany mají odlišná stanoviska. Kvůli volbám se tak podle něj "jiskření" budou zřejmě objevovat dál. "Požádat vás o klid na práci, by nemělo smysl," řekl  s úsměvem Nečas. 

Věci veřejné na schůzku přinesly i návrh na vytvoření komunikačního manuálu pro partnerské strany. Zástupci TOP 09 a ODS to však odmítli. Podle Johna řekli, že když nebude vůle, nepomůže ani manuál. Reprezentanti ODS, TOP 09 a VV se nyní hodlají scházet častěji než dosud, a to i ve formátu menším než ve středu, kdy každou ze stran zastupovali tři lidé. 

I když strany neformulovaly společnou dohodu nad některým ze sporných témat, všichni koaliční politici tvrdí, že jsou dohody schopni. Jako příklad uvedl Nečas spor o obsazení postu státního tajemníka pro Evropskou unii. S ministrem zahraničí Schwarzenbergem už si na toto téma domluvil schůzku. Stále otevřený je například i spor mezi ODS a ministrem TOP 09 Drábkem a podobu zákoníku práce. Podle Nečase rozhodne až kabinet.

Zdroje: ČTK